Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští vědci posunuli léčbu rakoviny u dětí zas o kousek dál

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

Tým brněnských lékařů a vědců si před deseti lety předsevzal nelehký úkol. Chtěli nalézt lék na rakovinu u dětí, na kterou tehdy nefungovala žádná známá metoda. Výsledkem výzkumu je experimentální protinádorová vakcína. Ta vzniká z vlastních buněk pacienta. Ohlasy čeští odborníci sklízejí po celém světě.

Přibližně u 350 dětí ročně lékaři odhalí nádor. Osmdesát procent z nich se po léčbě uzdraví. Pro zbylých dvacet procent však byly dosud šance na vyléčení minimální. Choroba se u nich může znovu po čase objevit. Přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba pro ČT24 uvedl, že vývoj léčiv pro takto malý počet dětí není pro velké farmaceutické firmy přínosný. A proto se jím nezabývají.

Čeští lékaři se s tím odmítli smířit a spolu s vědci začali hledat možnosti, jak malé pacienty léčit. Výsledkem byl návrh nové vakcíny, která využívá vlastní buňky pacienta. Napomáhá mu zvýšit imunitu, aby jeho tělo dokázalo s nádorem bojovat. Výzkum stál dosud 50 milionů korun. Z dvou třetin ho zaplatilo ministerstvo školství a zbytek resort zdravotnictví spolu s nadačním fondem Krtek.

Zdroj: ČT

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie