Brněnští vědci posunuli léčbu rakoviny u dětí zas o kousek dál

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

Tým brněnských lékařů a vědců si před deseti lety předsevzal nelehký úkol. Chtěli nalézt lék na rakovinu u dětí, na kterou tehdy nefungovala žádná známá metoda. Výsledkem výzkumu je experimentální protinádorová vakcína. Ta vzniká z vlastních buněk pacienta. Ohlasy čeští odborníci sklízejí po celém světě.

Přibližně u 350 dětí ročně lékaři odhalí nádor. Osmdesát procent z nich se po léčbě uzdraví. Pro zbylých dvacet procent však byly dosud šance na vyléčení minimální. Choroba se u nich může znovu po čase objevit. Přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba pro ČT24 uvedl, že vývoj léčiv pro takto malý počet dětí není pro velké farmaceutické firmy přínosný. A proto se jím nezabývají.

Čeští lékaři se s tím odmítli smířit a spolu s vědci začali hledat možnosti, jak malé pacienty léčit. Výsledkem byl návrh nové vakcíny, která využívá vlastní buňky pacienta. Napomáhá mu zvýšit imunitu, aby jeho tělo dokázalo s nádorem bojovat. Výzkum stál dosud 50 milionů korun. Z dvou třetin ho zaplatilo ministerstvo školství a zbytek resort zdravotnictví spolu s nadačním fondem Krtek.

Zdroj: ČT

Související články

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová