Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnské stromy dostaly čidla i speciální injektáž. Umožní efektivnější hospodaření s vodou

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Pexels, Brno

Vyrábějí kyslík, poskytují stín, ochlazují okolí. Hodnota stromů se v horkém letním městě zdá být čím dál vyšší. Ty brněnské se teď dočkaly speciální kúry, která povede k efektivnějšímu hospodaření s vodou při zalévání. Jak stromy prospívají nebo naopak co jim vadí navíc budou pomocí čidel sledovat odborníci z Mendelovy univerzity.

Injektáž spočívá v tom, že pracovníci Veřejné zeleně města Brna provzdušní půdu v okolí stromů, díky čemuž vzniknou prostory, kde se může voda zachytit. Následně ke kořenům stromů vpraví vodu s hydrogelem. Ten vláhu dovede zadržet ve formě krystalků a postupně ji uvolňovat. „Vlastní injektáž se provádí stlačeným vzduchem, aby nedocházelo k poškozování kořenové zóny stromů. Cílem je, aby zálivka byla efektivnější, aby se zalití nebo déšť projevily na vitalitě stromu. V posledních letech, jak se počasí radikalizuje, se počet druhů stromů schopných obstát v tomto prostředí snižuje,“ vysvětlil ředitel Veřejné zeleně města Brna Jozef Kasala.

Sledovat, jak se stromům daří a jaký vliv na to mají podmínky v zemi, budou vědci z Mendelovy univerzity. Ti ve spolupráci s Veřejnou zelení města Brna uložili ke stromům pod zem čidla, která měří vlhkost nebo teplotu půdy. Výzkum bude trvat několik sezón a bude tak možné sledovat, jaké dopady má aplikace injektáže na vitalitu stromů.

Související články

Inspirace

V Pákistánu vysadili miliardu stromů, aby zlepšili stav klimatu

Nezařazené

Krystalická látka pomůže stromům napít se i za sucha

Inspirace

Ušetřete vodu a zalejte strom, vybízí projekt Zalejme

Příroda a ekologie

Lidé na celém světě se podílejí na záchraně lesů

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.