Vyrábějí kyslík, poskytují stín, ochlazují okolí. Hodnota stromů se v horkém letním městě zdá být čím dál vyšší. Ty brněnské se teď dočkaly speciální kúry, která povede k efektivnějšímu hospodaření s vodou při zalévání. Jak stromy prospívají nebo naopak co jim vadí navíc budou pomocí čidel sledovat odborníci z Mendelovy univerzity.
Injektáž spočívá v tom, že pracovníci Veřejné zeleně města Brna provzdušní půdu v okolí stromů, díky čemuž vzniknou prostory, kde se může voda zachytit. Následně ke kořenům stromů vpraví vodu s hydrogelem. Ten vláhu dovede zadržet ve formě krystalků a postupně ji uvolňovat. „Vlastní injektáž se provádí stlačeným vzduchem, aby nedocházelo k poškozování kořenové zóny stromů. Cílem je, aby zálivka byla efektivnější, aby se zalití nebo déšť projevily na vitalitě stromu. V posledních letech, jak se počasí radikalizuje, se počet druhů stromů schopných obstát v tomto prostředí snižuje,“ vysvětlil ředitel Veřejné zeleně města Brna Jozef Kasala.
Sledovat, jak se stromům daří a jaký vliv na to mají podmínky v zemi, budou vědci z Mendelovy univerzity. Ti ve spolupráci s Veřejnou zelení města Brna uložili ke stromům pod zem čidla, která měří vlhkost nebo teplotu půdy. Výzkum bude trvat několik sezón a bude tak možné sledovat, jaké dopady má aplikace injektáže na vitalitu stromů.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.