Vyrábějí kyslík, poskytují stín, ochlazují okolí. Hodnota stromů se v horkém letním městě zdá být čím dál vyšší. Ty brněnské se teď dočkaly speciální kúry, která povede k efektivnějšímu hospodaření s vodou při zalévání. Jak stromy prospívají nebo naopak co jim vadí navíc budou pomocí čidel sledovat odborníci z Mendelovy univerzity.
Injektáž spočívá v tom, že pracovníci Veřejné zeleně města Brna provzdušní půdu v okolí stromů, díky čemuž vzniknou prostory, kde se může voda zachytit. Následně ke kořenům stromů vpraví vodu s hydrogelem. Ten vláhu dovede zadržet ve formě krystalků a postupně ji uvolňovat. „Vlastní injektáž se provádí stlačeným vzduchem, aby nedocházelo k poškozování kořenové zóny stromů. Cílem je, aby zálivka byla efektivnější, aby se zalití nebo déšť projevily na vitalitě stromu. V posledních letech, jak se počasí radikalizuje, se počet druhů stromů schopných obstát v tomto prostředí snižuje,“ vysvětlil ředitel Veřejné zeleně města Brna Jozef Kasala.
Sledovat, jak se stromům daří a jaký vliv na to mají podmínky v zemi, budou vědci z Mendelovy univerzity. Ti ve spolupráci s Veřejnou zelení města Brna uložili ke stromům pod zem čidla, která měří vlhkost nebo teplotu půdy. Výzkum bude trvat několik sezón a bude tak možné sledovat, jaké dopady má aplikace injektáže na vitalitu stromů.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…