Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnská firma našla způsob, jak zmenšit spotřebu vody o polovinu

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Společnost Watersavers z Brna vymýšlí způsoby, jak pomoci lidem, aby jejich spotřeba vody v domácnostech klesala společně s výdaji.

Poslední dobou firma ohromila nejen českou veřejnost prodejem perlátoru, díky němuž podle zakladatelů společnosti klesá spotřeba voda zhruba na polovinu. Perlátory navíc šetří kromě vody i energii a to dále napomáhá rodinnému šetření.

Perlátory jsou provzdušňovací zařízení a montují se na vodovodní baterie. Díky jejich zabudování neteče z kohoutku voda v plném válci, ale jen po jeho obvodu, přičemž uprostřed zůstává vzduchový sloupec. „Voda se také mísí se vzduchem, ale z kohoutku teče jen jako dutý vodní válec. Člověk na pohled nerozezná rozdíl, ale spotřeba vody klesá zhruba o polovinu. Záleží na tom, jaký průtok si kdo nastaví,“ vysvětlil pro Ihned.cz marketingový manažer firmy Watersavers Tomáš Pártl.

Díky perlátoru tak z kohoutku za minutu nevyteče běžných čtrnáct litrů vody, ale spotřeba se omezí jen na litry čtyři. „Pokud spotřebováváte méně vody, stačí také méně elektřiny či plynu na její ohřátí. Ohřev jednoho metru krychlového vody stojí v rozpětí mezi 150 až 350 korunami, takže u čtyřčlenné rodiny může jít o částku, která se blíží osmnácti tisícům korun za teplou vodu na rok,“ doplnil Pártl. Nápady brněnské firmy zaujaly spotřebitele nejen v České republice, ale společnost poslední leta dováží své výrobky například do USA, Portugalska, Thajska či do Maroka.

Zdroj: Ihned.cz

Související články

Ze světa

Londýnský start-up přišel s nápadem jedlé nádoby na vodu

Byznys

V Rotterdamu vznikne ekologická farma plovoucí na vodě

Inspirace

Novozélandská posvátná řeka byla právně uznána za živou

Inspirace

Borough Market bojuje proti odpadům, zakáže plastové lahve

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost