Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brňané si mohou od města pořídit kompostér za třetinovou cenu

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

Brno kompostuje. Po vydařeném jarním projektu spouští město v rámci tohoto hesla druhou vlnu dotovaných kompostérů. Díky prostředkům z evropských fondů město nabídlo svým občanům více než dvě tisícovky kompostérů. Nyní si mohou Brňané rezervovat a vyzvednout dalších tři sta šedesát pět kusů, a to za třetinovou cenu oproti ceně komerční.

Cílem projektu je podpořit kompostování biologicky rozložitelných odpadů, které tvoří obvykle zhruba třetinu obsahu popelnic. Kompostování rostlinných zbytků z kuchyně a zahrady přímo u domů je nejvhodnějším způsobem jejich využití. Odpad není třeba převážet a zatěžovat tak ovzduší, hotový kompost navíc zlepšuje půdu. „Kompostování se vyplatí. Lidé získají zdarma kvalitní hnojivo pro svou zahrádku či vnitroblok a městu se sníží náklady na likvidaci odpadu,“ vysvětlil význam projektu náměstek primátora pro životní prostředí Martin Ander.

Dotované kompostéry nejsou v tomto směru ojedinělým krokem města. Od loňského roku běží v Masarykově čtvrti pilotní projekt sběru bioodpadu do hnědých popelnic u jednotlivých domů. Městské části Jundrov, Komín a Žabovřesky zase zavedly pravidelný svoz zahradního odpadu prostřednictvím přistavených mobilních kontejnerů. Kompostéry a kontejnery nabízí město i zahrádkářským koloniím. Aktuálně jsou v nabídce dvě velikosti kompostérů a zájemci o ně mohou žádat prostřednictvím formuláře na webu.

Související články

Inspirace

Brno se stává rájem bezobalového nakupování

Byznys

K antiplastové kampani se v Praze připojily první velké firmy

Inspirace

Městská buňka ukazuje, jak lze do přehřátých ulic dostat stín a vláhu

Inspirace

V Budějovicích uvařili pivo ze ztvrdlého přebytečného chleba

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.