Brňané si mohou od města pořídit kompostér za třetinovou cenu

Zdroj fotografie: Pixabay

Brno kompostuje. Po vydařeném jarním projektu spouští město v rámci tohoto hesla druhou vlnu dotovaných kompostérů. Díky prostředkům z evropských fondů město nabídlo svým občanům více než dvě tisícovky kompostérů. Nyní si mohou Brňané rezervovat a vyzvednout dalších tři sta šedesát pět kusů, a to za třetinovou cenu oproti ceně komerční.

Cílem projektu je podpořit kompostování biologicky rozložitelných odpadů, které tvoří obvykle zhruba třetinu obsahu popelnic. Kompostování rostlinných zbytků z kuchyně a zahrady přímo u domů je nejvhodnějším způsobem jejich využití. Odpad není třeba převážet a zatěžovat tak ovzduší, hotový kompost navíc zlepšuje půdu. „Kompostování se vyplatí. Lidé získají zdarma kvalitní hnojivo pro svou zahrádku či vnitroblok a městu se sníží náklady na likvidaci odpadu,“ vysvětlil význam projektu náměstek primátora pro životní prostředí Martin Ander.

Dotované kompostéry nejsou v tomto směru ojedinělým krokem města. Od loňského roku běží v Masarykově čtvrti pilotní projekt sběru bioodpadu do hnědých popelnic u jednotlivých domů. Městské části Jundrov, Komín a Žabovřesky zase zavedly pravidelný svoz zahradního odpadu prostřednictvím přistavených mobilních kontejnerů. Kompostéry a kontejnery nabízí město i zahrádkářským koloniím. Aktuálně jsou v nabídce dvě velikosti kompostérů a zájemci o ně mohou žádat prostřednictvím formuláře na webu.

Autor článku