Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Botanici Masarykovy univerzity objevili světově ojedinělý jinan

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Masarykova univerzita

Se světově unikátním jinanem dvoulaločným přišli vědci z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Mezi několika semenáčky tohoto stromu, které vyrostly v místní botanické zahradě, náhodou našli jeden, který má proti běžným dvěma sadám chromozomů sady čtyři.

a_jinan_muni (2)„Jinany jsme využili původně pro zcela jiný experiment a velikost jejich genomu jsme zjišťovali jen okrajově. Jeden z devíti malých stromků vykazoval nestandardní údaje a později jsme přišli na to, že nejde o chybu v měření, ale o významný objev,“ popsal botanik Petr Šmarda. Tento takzvaný tetraploid je mezi jinany naprosto ojedinělý, může tedy dodávat více účinných látek, které se využívají například ve výživových doplňcích.

Jinan, který nyní vědci pěstují v kampusu univerzity, se vyvíjí podobně jako ostatní semenáčky a liší se zatím jen jiným tvarem listů, které jsou na koncích roztřepenější. Jak vznikl, je otázka. Ve světě se odborníci snaží už několik let bez úspěchu tetraploidní jinany vytvořit uměle. Brněnský jinan vznikl přirozeně zřejmě díky rozmarům našeho podzimního počasí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.