Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Biologové objevili dvacet dosud nepoznaných druhů. Miniaturní žabka okouzlí i vás

Zdroj fotografií: Conservation International, autoři: Trond Larsen, Steffen Reichle

Příroda nabírá druhý dech a občas přitom umí zaskočit i samotné výzkumníky. Dokazuje to i nedávná vědecká expedice, která na svazích bolivijských And objevila dvě desítky nových druhů rostlin a živočichů, včetně vzácných žab a motýlů považovaných za již vyhynulé.

Výpravu skupiny biologů a ekologů uspořádala organizace na ochranu přírody Conservation International, která také přinesla první zmínky o novém objevu. Vědci se vydali do oblasti v údolí Zongo ležící asi 50 kilometrů od La Pazu. V porostech na příkrých svazích hor se jim během dvou týdnů podařilo objevit hned dvě desítky nových druhů. Velkým úspěchem je také nalezení rostlin a živočichů, které biologové považovali za dávno vyhynulé.

Miniaturní žabka dorůstá velikosti okolo jednoho centimetru.

Jedním z nově zaregistrovaných druhů je například zakrslá žabka, která je výjimečná svou velikostí. Měří přibližně jeden centimetr.  Po jejím boku se do kategorie nových objevů zařadil také doposud nezaznamenaný had z podčeledi chřestýšovitých, dva nové druhy motýla pestrobarvce či orchidej z rodu měkčilek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.