Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Berlín je rájem mladých vegetariánů. Tamní menzy zavádí do menu bezmasou stravu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Odlehčené stravování je stále populárnější. Počet veganů a vegetariánů strmě narůstá, zejména mezi mladší generací. V této souvislosti vzniká čím dál více podniků otevřených alternativnímu stravování. Nově se mezi ně zařadí i menzy některých berlínských univerzit. Budou nabízet téměř výhradně bezmasé pokrmy.

Cílem změny je podpořit snižování uhlíkové stopy a zároveň ukojit rostoucí poptávku po bezmasých jídlech mezi studenty. Od nového školního roku tak na tamní konzumenty čekají vegetariánské a veganské pochoutky. Maso a ryby studenti uvidí na talířích jen výjimečně, neboť budou tvořit pouze čtyři procenta místní nabídky. Strávníci se mohou těšit třeba na zeleninový guláš s kokosovým mlékem a červenou čočkou nebo cizrnu s quinoou a chia semínky.

Podle zástupkyně studentského sdružení tamních vysokých škol Daniely Kummleové je zpětná vazba na připravovanou změnu spíše pozitivní. Mimo jiné upozornila na průzkum provedený mezi studenty v roce 2019. Zjistilo se tehdy, že je mezi posluchači berlínských vysokých škol 14 procent veganů a 33 procent vegetariánů. Motivací ke změně stravování je často zdravotní stav, soucit se zvířaty a ohleduplnost vůči životnímu prostředí.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Daruj Kelímek! Dobročinný projekt vybral bezmála tři miliony korun

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…