Austrálie má nový národní park. Ochrání ohrožené druhy

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

V Austrálii, konkrétně ve státě Nový Jižní Wales, vzniká nový národní park. Jeho vytvoření předcházel největší nákup soukromé půdy za tímto účelem v historii státu. Park bude sloužit k ochraně více než 25 druhů ohrožených zvířat a dalších vzácných rostlin.

Plocha o rozloze přesahující patnáct set kilometrů čtverečních se nachází v severozápadním cípu státu. Jde o unikátní krajinu, která se podle ministra životního prostředí Matta Keana nikde jinde v Novém Jižním Walesu nenachází. Vzácná je mimo jiné i svými mokřady, které mohou během vnitrozemských povodní hostit desítky tisíc vodních ptáků. „Je to neuvěřitelná krajina. A odteď je ve veřejných rukou už na věčnost,“ uvedl Kean. Zároveň vyzval tamější domorodou radu, aby navrhla pro národní park název.

Nový národní park. Zdroj fotografie: nsw.gov.au

Krok uvítali zástupci ochranářských, ekologických i charitativních organizací. „Tento nový národní park je příkladem ambiciózních opatření potřebných ke zpomalení a zvrácení krize biologické rozmanitosti, která se pomalu vytrácí,“ ocenil zřízení parku Stuart Blanch, zástupce Světového fondu pro ochranu přírody.

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.