Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Austrálie má nový národní park. Ochrání ohrožené druhy

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

V Austrálii, konkrétně ve státě Nový Jižní Wales, vzniká nový národní park. Jeho vytvoření předcházel největší nákup soukromé půdy za tímto účelem v historii státu. Park bude sloužit k ochraně více než 25 druhů ohrožených zvířat a dalších vzácných rostlin.

Plocha o rozloze přesahující patnáct set kilometrů čtverečních se nachází v severozápadním cípu státu. Jde o unikátní krajinu, která se podle ministra životního prostředí Matta Keana nikde jinde v Novém Jižním Walesu nenachází. Vzácná je mimo jiné i svými mokřady, které mohou během vnitrozemských povodní hostit desítky tisíc vodních ptáků. „Je to neuvěřitelná krajina. A odteď je ve veřejných rukou už na věčnost,“ uvedl Kean. Zároveň vyzval tamější domorodou radu, aby navrhla pro národní park název.

Nový národní park. Zdroj fotografie: nsw.gov.au

Krok uvítali zástupci ochranářských, ekologických i charitativních organizací. „Tento nový národní park je příkladem ambiciózních opatření potřebných ke zpomalení a zvrácení krize biologické rozmanitosti, která se pomalu vytrácí,“ ocenil zřízení parku Stuart Blanch, zástupce Světového fondu pro ochranu přírody.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.