Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Austrálie má nový národní park. Ochrání ohrožené druhy

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

V Austrálii, konkrétně ve státě Nový Jižní Wales, vzniká nový národní park. Jeho vytvoření předcházel největší nákup soukromé půdy za tímto účelem v historii státu. Park bude sloužit k ochraně více než 25 druhů ohrožených zvířat a dalších vzácných rostlin.

Plocha o rozloze přesahující patnáct set kilometrů čtverečních se nachází v severozápadním cípu státu. Jde o unikátní krajinu, která se podle ministra životního prostředí Matta Keana nikde jinde v Novém Jižním Walesu nenachází. Vzácná je mimo jiné i svými mokřady, které mohou během vnitrozemských povodní hostit desítky tisíc vodních ptáků. „Je to neuvěřitelná krajina. A odteď je ve veřejných rukou už na věčnost,“ uvedl Kean. Zároveň vyzval tamější domorodou radu, aby navrhla pro národní park název.

Nový národní park. Zdroj fotografie: nsw.gov.au

Krok uvítali zástupci ochranářských, ekologických i charitativních organizací. „Tento nový národní park je příkladem ambiciózních opatření potřebných ke zpomalení a zvrácení krize biologické rozmanitosti, která se pomalu vytrácí,“ ocenil zřízení parku Stuart Blanch, zástupce Světového fondu pro ochranu přírody.

Související články

Zaručeně zlepší den

Dřív jsem květinám vůbec nerozuměl, říká zakladatel firmy Floracast, kde zalévají kytice do pryskyřice

Dyslexie nemusí být nevýhodou. Poskytuje lidem důležitý evoluční benefit

Nebojte se sdílet svá tajemství. Budete v životě spokojenější

Vitamín D je mocný léčitel. V čem nám může pomoci pobyt na slunci?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…