Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Australan zkrášluje ulice mini zahrádkami a záhonky

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

I drobné věci mohou udělat velkou radost. Důkazem jsou miniaturní pouliční zahrádky, které tvoří nadšenec Steve Wheen, jenž svou činností inspiruje spoustu dalších po celém světě.

Přestěhoval se z Austrálie do anglického Londýna, ale chyběl mu volný prostor a zeleň, kterých měl ve své domovině mnohem víc. To přimělo Steva Wheena k akci – rozhodl se sám město oživit vysazením rostlin. A to vskutku originálním způsobem. Wheen totiž nesází rostliny v zahradách či záhoncích. Snaží se dostat zeleň přímo do centra dění – do ulic a rušných míst. Tam pochopitelně není dostatek prostoru pro bůhvíjaké zahradničení. Australan se však v tomto ohledu spokojí s málem.

Díra v chodníku? Chybějící dlažební kostka? Menší volný prostor u obrubníku? Taková místa jsou pro Wheena ideální. Právě na nich vysazuje zeleň a vytváří drobné originální zahrádky. Ty leckdy doplňuje různými miniaturami – malou lavičkou, opalovacím lehátkem či zahradním náčiním. Jediné pravidlo, které má, je, že do drobných zahrádek zásadně neumisťuje lidské postavy.

Wheen tvoří mini zahrady v rámci svého projektu The Pothole Gardener především v Londýně, ale svou tvorbou inspiruje lidi po celém světě. Fotky jejich výtvorů poté zveřejňuje na svých internetových stránkách. Jeho aktivity lze zařadit do aktuálního trendu označovaného guerilla gardening. Jde o to, že si aktivisté vytipují cizí půdu, na které vysázejí rostliny. Zpravidla takto oživují městské území nebo zanedbaná místa, o něž se jejich majitel nestará.

Související články

Byznys

Žena osázela nevyužité plochy, aby vypěstovala jídlo pro chudé

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.