Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Australan zkrášluje ulice mini zahrádkami a záhonky

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

I drobné věci mohou udělat velkou radost. Důkazem jsou miniaturní pouliční zahrádky, které tvoří nadšenec Steve Wheen, jenž svou činností inspiruje spoustu dalších po celém světě.

Přestěhoval se z Austrálie do anglického Londýna, ale chyběl mu volný prostor a zeleň, kterých měl ve své domovině mnohem víc. To přimělo Steva Wheena k akci – rozhodl se sám město oživit vysazením rostlin. A to vskutku originálním způsobem. Wheen totiž nesází rostliny v zahradách či záhoncích. Snaží se dostat zeleň přímo do centra dění – do ulic a rušných míst. Tam pochopitelně není dostatek prostoru pro bůhvíjaké zahradničení. Australan se však v tomto ohledu spokojí s málem.

Díra v chodníku? Chybějící dlažební kostka? Menší volný prostor u obrubníku? Taková místa jsou pro Wheena ideální. Právě na nich vysazuje zeleň a vytváří drobné originální zahrádky. Ty leckdy doplňuje různými miniaturami – malou lavičkou, opalovacím lehátkem či zahradním náčiním. Jediné pravidlo, které má, je, že do drobných zahrádek zásadně neumisťuje lidské postavy.

Wheen tvoří mini zahrady v rámci svého projektu The Pothole Gardener především v Londýně, ale svou tvorbou inspiruje lidi po celém světě. Fotky jejich výtvorů poté zveřejňuje na svých internetových stránkách. Jeho aktivity lze zařadit do aktuálního trendu označovaného guerilla gardening. Jde o to, že si aktivisté vytipují cizí půdu, na které vysázejí rostliny. Zpravidla takto oživují městské území nebo zanedbaná místa, o něž se jejich majitel nestará.

Související články

Byznys

Žena osázela nevyužité plochy, aby vypěstovala jídlo pro chudé

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…