Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Astronomové nejspíš objevili první měsíc mimo naši sluneční soustavu

Zdroj fotografie: pixabay.com

Zatímco v naší sluneční soustavě bylo dosud objeveno kolem dvou set měsíců, mimo ni zatím ani jeden. To by se nyní mohlo změnit. Američtí astronomové totiž pravděpodobně objevili měsíc vzdálený asi osm tisíc světelných let, který se nachází poblíž hvězdy s označením Kepler-1625b.

O objevu informovali Alex Teachey a David Kipping z newyorské Kolumbijské univerzity. Vzdálený měsíc zaujímá podle všeho přibližně jedno a půl procenta hmoty své planety, což zhruba odpovídá poměru mezi naší Zemí a Měsícem. Pozorovaná planeta je ale několikanásobně větší než Jupiter, takže její měsíc, označovaný pracovně Kepler 1625b-i, je velký přibližně jako planeta Neptun a stejně jako ona je složen z plynů.

Takto velký plynový měsíc by však vypadal zcela jinak než dosud známí souputníci planet v naší sluneční soustavě. „Pokud objev potvrdí další pozorování s pomocí Hubbleova dalekohledu, mohl by nám poskytnout rozhodující informace o vývoji planetárních systémů a experti by možná museli přehodnotit teorie o vzniku měsíců planet,“ zdůraznil Kipping.

 

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Teleskop Jamese Webba umožnil detailní výzkum atmosféry exoplanety mimo solární systém

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …