Astronomové nejspíš objevili první měsíc mimo naši sluneční soustavu

Zdroj fotografie: pixabay.com

Zatímco v naší sluneční soustavě bylo dosud objeveno kolem dvou set měsíců, mimo ni zatím ani jeden. To by se nyní mohlo změnit. Američtí astronomové totiž pravděpodobně objevili měsíc vzdálený asi osm tisíc světelných let, který se nachází poblíž hvězdy s označením Kepler-1625b.

O objevu informovali Alex Teachey a David Kipping z newyorské Kolumbijské univerzity. Vzdálený měsíc zaujímá podle všeho přibližně jedno a půl procenta hmoty své planety, což zhruba odpovídá poměru mezi naší Zemí a Měsícem. Pozorovaná planeta je ale několikanásobně větší než Jupiter, takže její měsíc, označovaný pracovně Kepler 1625b-i, je velký přibližně jako planeta Neptun a stejně jako ona je složen z plynů.

Takto velký plynový měsíc by však vypadal zcela jinak než dosud známí souputníci planet v naší sluneční soustavě. „Pokud objev potvrdí další pozorování s pomocí Hubbleova dalekohledu, mohl by nám poskytnout rozhodující informace o vývoji planetárních systémů a experti by možná museli přehodnotit teorie o vzniku měsíců planet,“ zdůraznil Kipping.

 

Zdroj: České noviny

Autor článku