Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Astronomové nejspíš objevili první měsíc mimo naši sluneční soustavu

Zdroj fotografie: pixabay.com

Zatímco v naší sluneční soustavě bylo dosud objeveno kolem dvou set měsíců, mimo ni zatím ani jeden. To by se nyní mohlo změnit. Američtí astronomové totiž pravděpodobně objevili měsíc vzdálený asi osm tisíc světelných let, který se nachází poblíž hvězdy s označením Kepler-1625b.

O objevu informovali Alex Teachey a David Kipping z newyorské Kolumbijské univerzity. Vzdálený měsíc zaujímá podle všeho přibližně jedno a půl procenta hmoty své planety, což zhruba odpovídá poměru mezi naší Zemí a Měsícem. Pozorovaná planeta je ale několikanásobně větší než Jupiter, takže její měsíc, označovaný pracovně Kepler 1625b-i, je velký přibližně jako planeta Neptun a stejně jako ona je složen z plynů.

Takto velký plynový měsíc by však vypadal zcela jinak než dosud známí souputníci planet v naší sluneční soustavě. „Pokud objev potvrdí další pozorování s pomocí Hubbleova dalekohledu, mohl by nám poskytnout rozhodující informace o vývoji planetárních systémů a experti by možná museli přehodnotit teorie o vzniku měsíců planet,“ zdůraznil Kipping.

 

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.