Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Ilustrační foto: Pixabay

Byla nalezena nejstarší známá věta zaznamenaná pomocí písma, jak uvádí tisková zpráva zveřejněná 8. listopadu. Ta informuje o nové studii publikované v Jerusalem Journal of Archaeology, píše server Interesting Engineering.

Pozoruhodný nález pochází z doby kolem roku 1 700 př. n. l. a mohlo by se skutečně jednat o nejstarší napsanou větou v historii lidstva. Věta pochází z Kanaánu, území Předního východu, kde se dnes nachází západní Sýrie, Libanon, Palestina a Izrael. Dříve tuto oblast obývaly zejména semitské národy.

Starobylý trik, jak se zbavit vší

Věta o 17 písmenech je vyryta do hřebenu proti vším, a její rozluštěná verze zní: „Kéž tento kel vykořeňuje vši z vlasů a vousů„.

Pod vedením profesorů Yosefa Garfinkela, Michaela Hasela a Martina Klingbeila objevil tým z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a Southern Adventist University ve Spojených státech hřeben v oblasti Tel Lachish v Izraeli.

Jedná se o vůbec první objevenou kananejskou větu v Izraeli. V Sýrii sice Kananejci stále žijí, ale píší jiným písmem. „Kanaánská města jsou zmíněna v egyptských dokumentech, v amarnských dopisech, které byly napsány v akkadštině, a v hebrejské Bibli,“ uvedl profesor Yosef Garfinkel.

Nápis na hřebenu vyrobeném ze slonoviny přímo dokazuje, že abeceda byla používána při každodenních činnostech. Jedná se skutečně o klíčový mezník týkající se historie písma.

Foto: Dafna Gazit, Israel Antiquities Authority

Raná fáze abecedy

Kananejci byli první, kdo využívali podobu abecedy, která byla později přijata většinou dalších jazyků po celém světě. Samotný nápis na hřebeni je napsán stylem, který detailně vystihuje nejranější fázi vývoje abecedy.

Hřeben také vykazuje známky opotřebení, protože byl skutečně používán k odstraněování vší. Tisková zpráva zmiňuje, že hřeben měří pouze 3,5 × 2,5 centimetru, přičemž na obou jeho stranách jsou pozůstatky zubů. Samotné zuby pravděpodobně podlehly rozpadu již ve starověku, avšak jejich základny jsou stále viditelné. Střední část hřebenu je celkem opotřebená, pravděpodobně kvůli tlaku prstů, které hřeben držely během péče o vlasy nebo odstraňování vší z hlavy a vousů.

Zajímavé je, že studijní tým zkoumal hřeben pod mikroskopem s cílem objevit náznaky vší, a na druhém zubu pak po analýze skutečně nalezli zbytky vší o velikosti 0,5–0,6 mm.

O starověkém kanaánském městě Lachish

Hebrejská Bible se často odkazuje na starověké kananejské a izraelské město Lachish, které se nachází v oblasti Shephelah v Izraeli na jižním břehu řeky Lachish. Lachish je uvedeno jako jedno z měst, které Izraelité zničili v Knize Jozue v důsledku připojení se ke koalici proti Gibeonitům. Později byla oblast předána kmeni Juda a zahrnuta do Izraelského království. Lachish se po rozdělení království stal jedním z nejvýznamnějších měst v zemi Juda, druhým po hlavním městě Jeruzalémě.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…