Archeologové našli ztracenou mayskou megapoli

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Mezinárodnímu týmu vědců se pomocí laserové technologie LIDAR podařilo objevit desítky tisíc dosud neznámých mayských staveb včetně paláců a pyramid. Ruiny mayského osídlení na severu Guatemaly ukrýval hustý prales, který pozůstatky starověké civilizace po staletí chránil před vlivem jiných kultur.

LIDAR využívá laserového paprsku a umožňuje objevit struktury, které se nacházejí pod bujnou vegetací. Díky této technologii se v departmentu Petén na rozloze větší než dva tisíce čtverečních kilometrů podařilo objevit desítky mayských měst. Mohlo v nich žít až deset milionů lidí, tedy dvakrát až třikrát více, než vědci doposud předpokládali.

Podle archeologa Thomase Garrisona z Ithaca College v americkém státě New York, který se na využívání technologie LIDAR specializuje, objev přepíše dějiny civilizace středoamerických indiánů. „Mayská civilizace je dnes minimálně tak zajímavá jako egyptská nebo mezopotamská. Kromě její neuvěřitelné vyspělosti se před námi otevřel její rozsah a složitá infrastruktura, o kterých jsme předtím ani netušili,“ uvedl Milan Kováč, vedoucí slovenského týmu, který se na objevu podílel.

Zdroj: Česká televize

Autor článku

Anna Silná