Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Americká firma vyvinula ekologické příbory. Vyrábí je mikroorganismy a jsou rozložitelné v oceánu

Zdroj fotografií: Firma Newlight

Příbory a brčka, které nemají negativní dopady na životní prostředí, jsou ekologicky rozložitelné a uhlíkově negativní, tedy z atmosféry pojímají více skleníkových plynů, než vypouští. K jejich výrobě a rozkladu pak výrobci využívají oceánské mikroorganismy. Novinka pochází z americké firmy Newlight, která na vývoji produktu pracovala deset let.

Nástroje jsou vyrobeny z materiálu AirCarbon, který je tavitelný a schválený americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Vyrábí ho oceánské mikroorganismy, které spotřebovávají vzduch a skleníkové plyny, jež následně přemění na zmíněný materiál. Pokud příbory skončí vyhozené v oceánu, mikroorganismy je opět spotřebují a rozloží podobně jako například list v lese.

Jak společnost z jižní Kalifornie uvádí, současným tempem bude v roce 2050 v oceánech více plastů než ryb. Jejich cílem je proto nahradit devadesát procent plastových příborů těmi, které budou ekologicky rozložitelné. Dalším krokem k ekologické udržitelnosti je pak uhlíková negativita. „Výroba AirCarbonu z obnovitelných zdrojů je uhlíkově negativním procesem, který zachytí nebo zničí více oxidu uhličitého, než bylo potřeba k jeho výrobě,“ uvádějí výrobci na svých stránkách.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.