Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Albánie sází na ekologický turismus, láká na jedinečnou přírodu

2 minuty radosti
Albánie sází na ekoturistiku. Foto: Pixabay

Balkánský stát Albánie je v současnosti jednou z nejrychleji rostoucích evropských turistických destinací. Její vláda se chce nově soustředit na ekologickou turistiku. Spíše než na moře a pláže láká turisty na svou přírodu, kopce a hory, nebo také na kulturu či středomořskou gastronomii. Cílem je, aby turisté v zemi zůstávali po delší dobu a nenavštěvovali ji jen na pár dní. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Chceme cestovní ruch, který je šetrný k životnímu prostředí, zodpovědný a udržitelný. Nechceme, aby se cestovní ruch soustředil pouze do určitých oblastí, ale chceme cestovní ruch, který se zaměřuje na kulturní dědictví, gastronomii, turistiku, rafting, přírodu,“ říká albánská ministryně cestovního ruchu a životního prostředí Mirela Kumbaroová.

Loni navštívilo Albánii 7,5 milionu turistů, což je více než dvojnásobek její populace. Ministryně připouští, že na číslo návštěvníků může být hrdá, nicméně spíše než na kvantitu se chce soustředit na kvalitu. Jako jeden z cílů vidí rozrůzňování odvětví, které by turisty mohly zajímat a udržet je tak v zemi déle. „Pro mě je cestovní ruch o emancipaci. Otevírá to dveře ostatním a je to úžasná věc,“ naráží Kumbaroová na komunistický režim, který v Albánii trval až do roku 1992 a omezoval rozvoj turismu.

Byť se Albánie v posledním desetiletí rozrůstá, pořád se řadí mezi nejchudší země v Evropě. Kapitalismus po převratu poskytl nové příležitosti pro podnikatele, ale zároveň rozšířil propast mezi jednotlivými vrstvami obyvatel. Geograficky i historicky je Albánie jednou z nejzajímavějších evropských oblastí, klidná jezera doplňují vysoké hory a osmanská architektura je z velkého dílu součástí světového dědictví UNESCO.

Řeka Vjosa. Foto: Pixabay
Kostel ve vesnici Theth. Foto: Pixabay

Související články

Zaručeně zlepší den

Olomoučtí archeologové objevili v iráckém Kurdistánu šest tisíc let staré pravěké vesnice

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Moravská měrná jednotka loket se vrátila do Olomouce, je delší než ty ostatní

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…