Organizace Wildlife Conservation Society (WCS) a její partneři nezaznamenali za posledních 12 měsíců žádný případ zabití slona pytlákem na území mosambické rezervace Niassa. Jedná se o velký úspěch, jelikož rozlehlá oblast byla před několika lety sužována nekontrolovatelným ilegálním lovem divoké zvěře.
Podle ochránců přírody došlo ke zlepšení stavu hlavně díky spolupráci s mosambickou vládou, nasazení speciálních jednotek policejního rychlého zásahu, zavedení většího počtu leteckých kontrol vrtulníky, a také díky novým tvrdším trestům pro pytláky. Důraznější opatření byla součástí programu, který začal platit na začátku roku 2018. Už loni se podařilo snížit počet zabitých slonů o celých 87 procent oproti roku 2017. Úplně poslední zabitý slon byl v rezervaci ohlášen 17. května 2018.
Pytláctví bylo v rezervaci Niassa rozšířeno hlavně mezi lety 2009 a 2014, kdy počet slonů klesl z 12 tisíc na 3 675 jedinců. Rezervace se rozkládá na obrovské ploše, která je rozměry větší než Švýcarsko, odhaduje se proto, že by mohla pojmout populaci až 20 tisíc slonů. Kromě nich pak v rezervaci volně žijí například lvi, leopardi, soboli, divocí psi nebo zebry.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…