Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Adventní běhání podpoří handicapované děti. Zapojit se můžete i vy

3 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

Blíží se advent – doba, kdy budeme postupně zapalovat svíce, vylupovat čokoládky z kalendáře a péct vanilkové rohlíčky. Nebo také můžeme začít běhat – udělat něco pro sebe a své tělo. A zároveň za každý adventní den, kdy poběžíme alespoň půl hodiny, podpořit čtyři handicapované děti. 

Adventní běhání založila jako neformální iniciativu a facebookovou skupinu v roce 2015 Babeta Schneiderová. „Když jsem bydlela v Anglii, tak moji kamarádi ultramaratonci takhle adventně celý prosinec běhali a pozvali mě k sobě do facebookové skupiny, abych se k nim přidala. Moc se mi to líbilo. Mezitím o nás vyšel v anglických novinách článek a naše malá skupinka se výrazně zvětšila. V zahraničí jsem si řekla, že až se vrátím do Čech, takovouto běhací skupinku taky založím,“ popsala. „Nejdříve jsem do skupiny pozvala mých nejbližších 20 kamarádů, o kterých jsem věděla, že běhají. Teď máme přes 1 850 členů z celého Česka.“

Postupně se z pouhého běhání stala akce s charitativním přesahem. Jak k tomu došlo? „Loni jsem měla pocit, že by se ta neskutečná vlna pozitivní energie a emocí měla nějak zužitkovat. Tak mě napadlo, že bychom měli běhat nejen proto, abychom se my sami cítili dobře, ale abychom svým během i někomu pomohli. Vznikl tak nápad během i pomáhat těm, kteří v životě neměli velké štěstí,“ přiblížila. Zapojit se do adventního běhání může každý, stačí vstoupit do facebookové skupiny.

Tento rok se naběhané kilometry promění v konkrétní obnos peněz, který bude použit na potřeby čtyř dětí. Finance konkrétně zamíří k sedmileté Božence, která potřebuje speciální vozík, aby byla pokud možno co nejsamostatnější. Pak také ke dvojčatům Tadeášovi a Mikimu, kteří potřebují speciální neurorehabilitace a pomůcku k usnadnění mluvení a polykání. Pomoc zamíří také ke skoro šestiletému nedoslýchavému Filipovi, který se potýká s epilepsií a mentální retardací. Od minulého roku fungují webové stránky a malý e-shop se sportovními doplňky ve vánočním stylu. Část výnosu směřuje k rodinám nemocných dětí.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.