Adventní běhání podpoří handicapované děti. Zapojit se můžete i vy

3 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

Blíží se advent – doba, kdy budeme postupně zapalovat svíce, vylupovat čokoládky z kalendáře a péct vanilkové rohlíčky. Nebo také můžeme začít běhat – udělat něco pro sebe a své tělo. A zároveň za každý adventní den, kdy poběžíme alespoň půl hodiny, podpořit čtyři handicapované děti. 

Adventní běhání založila jako neformální iniciativu a facebookovou skupinu v roce 2015 Babeta Schneiderová. „Když jsem bydlela v Anglii, tak moji kamarádi ultramaratonci takhle adventně celý prosinec běhali a pozvali mě k sobě do facebookové skupiny, abych se k nim přidala. Moc se mi to líbilo. Mezitím o nás vyšel v anglických novinách článek a naše malá skupinka se výrazně zvětšila. V zahraničí jsem si řekla, že až se vrátím do Čech, takovouto běhací skupinku taky založím,“ popsala. „Nejdříve jsem do skupiny pozvala mých nejbližších 20 kamarádů, o kterých jsem věděla, že běhají. Teď máme přes 1 850 členů z celého Česka.“

Postupně se z pouhého běhání stala akce s charitativním přesahem. Jak k tomu došlo? „Loni jsem měla pocit, že by se ta neskutečná vlna pozitivní energie a emocí měla nějak zužitkovat. Tak mě napadlo, že bychom měli běhat nejen proto, abychom se my sami cítili dobře, ale abychom svým během i někomu pomohli. Vznikl tak nápad během i pomáhat těm, kteří v životě neměli velké štěstí,“ přiblížila. Zapojit se do adventního běhání může každý, stačí vstoupit do facebookové skupiny.

Tento rok se naběhané kilometry promění v konkrétní obnos peněz, který bude použit na potřeby čtyř dětí. Finance konkrétně zamíří k sedmileté Božence, která potřebuje speciální vozík, aby byla pokud možno co nejsamostatnější. Pak také ke dvojčatům Tadeášovi a Mikimu, kteří potřebují speciální neurorehabilitace a pomůcku k usnadnění mluvení a polykání. Pomoc zamíří také ke skoro šestiletému nedoslýchavému Filipovi, který se potýká s epilepsií a mentální retardací. Od minulého roku fungují webové stránky a malý e-shop se sportovními doplňky ve vánočním stylu. Část výnosu směřuje k rodinám nemocných dětí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Česko zavádí inovaci ve třídění odpadu. Recyklace bude jednodušší

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová