Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Adoptuj panenku, zachráníš dítě. Akce UNICEF opět pomohla dětem z nejchudších zemí

3 minuty radosti
Zdroj fotografie:

Adoptovat nemusíme „jen“ děti nebo zvířátka, ale třeba i panenky. Po sedmnácté to umožnila organizace UNICEF v rámci projektu Adoptuj panenku, zachráníš dítě.

V úterý 26. listopadu se v Českém muzeu hudby uskutečnil letošní ročník aukce panenek předních českých umělců a známých osobností pro UNICEF. Celkem se vydražilo 27 panenek za více než milion korun, což se rovná šanci na zdravé dětství pro 1777 dětí v nejchudších zemích a krizových oblastech světa. Výtěžek totiž putuje na jejich očkování proti šesti dětským smrtelným nemocem. V aukci se ocitla třeba panenka spisovatele Michala Viewegha, herečky Jitky Čvančarové nebo výtvarníka Petra Síse.

V rámci projektu Adoptuj panenku, zachráníš dítě může vyrobit látkovou panenku kdokoli, kdo má zájem se zapojit. Každý tvůrce svou panenku po dokončení opatří rodným listem, na kterém je uvedeno jméno panenky, země, ze které pochází, datum narození a adresa jejího tvůrce. UNICEF poté panenky nabízí k symbolické adopci za částku 600 korun, která odpovídá nákladům na očkování jednoho dítěte proti šesti hlavním smrtelným dětským chorobám (dětská obrna, spalničky, záškrt, černý kašel, tuberkulóza, tetanus). ,,Do projektu ‚Adoptuj panenku, zachráníš dítě‚ se může zapojit úplně každý – výrobou nebo zakoupením panenky,“ doplnila ředitelka českého UNICEF Pavla Gomba. ,,Vážíme si toho, že za 17 let trvání projektu se v Česku vybralo neuvěřitelných 33 305 512 korun, díky nimž mohlo být ochráněno proti šesti smrtelným nemocem 55 509 dětí.“

,,Děti, které jsme viděli v uprchlických táborech ve Rwandě, se uměly radovat z každého pohlazení, z každého stisknutí ruky. Jak málo stačí. Zapomenutá panenka symbolizuje všechny sirotky na tomto světě, všechny děti, které potřebují pomoc,“ řekl Václav Marhoul, režisér filmu Nabarvené ptáče, který se letos účastnil mise českého UNICEF ve Rwandě. Zapomenutá panenka, kterou spolu s výtvarníkem Jaroslavem Rónou věnoval do aukce, byla vydražena za 80 tisíc korun. Stala se tak druhou nejdražší panenkou aukce, hned za panenkou módní návrhářky Liběny Rochové, která byla vydražena za 85 tisíc korun.

Zdroj fotky: pixabay.com

Související články

Inspirace

Baristé přispějí prodejem kávy na urologickou kliniku v Motole

Inspirace

Sbírka Koláč pro hospic vynesla téměř půl milionu korun

Inspirace

Nadace ocenila mladé Dobro-druhy pomáhající ostatním

Byznys

Rostoucí boty pomáhají chudým dětem v rozvojových zemích

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.