Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stromy v Krkonoších slaví. Je jich přibližně 18 milionů

2 minuty radosti
Foto: Správa KRNAP

Tahle zpráva zahřeje u srdce všechny milovníky přírody. Lesy v Krkonošském národním parku jsou v nejlepším stavu za posledních několik set let, uvedla Správa KRNAP.

Podle aktuální inventarizace lesů je na území Krkonošského národního parku momentálně téměř 18 milionů stromů. Kůrovcovou kalamitu z minulých let se podařilo v Krkonoších zbrzdit natolik, že by už neměla představovat pro krkonošský lesní ekosystém větší riziko. Od roku 2010 navíc odborníci ve větší míře zaznamenávají pozitivní jev zmlazování lesů a posilování takzvaného spodního patra lesa.

Hospodaření v krkonošských lesích je založeno na přirozené obnově místo umělých výsadeb. Rozloha lesů na české straně Krkonoš je zhruba 37 tisíc hektarů. Jsou domovem více než 60 druhů dřevin, převažuje smrk ztepilý. „Naši předkové udělali z dnešního pohledu a se současným poznáním, jak les funguje, mnoho chyb. Mnohé se snažíme odstraňovat a věřím, že naši potomci budou shovívavě hodnotit vše, co dnes podnikáme, aby zdejší lesy byly zdravé a stabilní,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Zdroj: Správa KRNAP, Ekolist

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Sprejový prášek vyvinutý v Jižní Koreji zastaví silné krvácení během jediné sekundy

Český hotel patří mezi nejkrásnější na světě

Sbohem lékům proti bolesti? Jak by „houba“ z kmenových buněk mohla vypnout chronickou bolest přímo u zdroje

Soud svým rozhodnutím zachránil největší americký deštný prales před kácením

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…