Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Proč máme na svět tak rozdílné pohledy? Vědci ukázali na část mozku

Ilustrační foto: Depositphotos

Sto lidí, sto chutí a sto různých pohledů na svět. Názory a představy o světě se liší člověk od člověka, a proto může být těžké pochopit a přijmout perspektivu ostatních. Tomuto problému, kterému dennodenně čelíme, se nyní podívali na kloub i vědci. V nové studii přinesli zajímavé poznatky a tipy, jak předcházet konfliktům, které z rozdílného pohledu na svět plynou.

Důvodem, proč vidíme svět jinýma očima, je podle vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles část mozku zvaná gestalt kortex. Našli bychom ji za uchem mezi částmi mozku zodpovídajícími za smysly.

Při přemýšlení o světě se často setkáváme s nedostatkem informací a tyto mezery ve vnímané realitě je třeba nějak zaplnit. Právě o to se stará gestalt kortex, který nám pomáhá vytvořit celkový obrázek a interpretovat si informaci, které je nedokonalá a pouze částečná. Každý si však tyto mezery zaplní trochu jiným způsobem.

S tím vším podle psychologů souvisí pojem naivní realismus, čili představa, že jsou to naše názory a pohledy na svět, které jsou pravdivé nebo pravdivější než názory druhých lidí. Podle autora studie profesora Matthewa Liebermana je právě naivní realismus nejčastější příčinou konfliktů mezi lidmi.

Ilustrační foto: Depositphotos

Jak zabránit konfliktům a přijmout perspektivy druhých?

Vztahy nejsou jen radost, ale také práce, a chceme-li s druhými dobře vycházet, musíme se snažit pochopit jejich pohled na svět. To nám může pomoci zabránit konfliktům a konfrontacím.

Jak konfliktům zabránit?

  • Myslete na obě strany

Podívat se při hádce na konflikt očima druhého člověka je stejně tak těžké jako důležité. Když se snažíme pochopit i argumenty druhého člověka, pomůže nám to vrátit se nohama na zem a zůstat u jádra věci. Stejně tak bychom měli brát ohled na pocity obou zúčastněných stran.

  • Neupravujte si pravdu a pracujte jen s fakty

Při hádce máme často tendenci upravovat realitu v náš prospěch a mluvit s nadsázkou. Když druhého z něčeho obviňujeme, často používáme slova jako nikdy, vždy nebo všechno. Málokdy se však něco děje vždy nebo nikdy a je zbytečné taková silná slova používat, protože poté posouvají hádku tam, kam bychom s čistou hlavou nikdy nezašli. Držte se faktů a zdržte se nadsazených tvrzení.

  • Nejprve naslouchejte, teprve poté mluvte

Snažte se druhému naslouchat, díky čemuž budete snáze držet pod kontrolou své emoce a pochopíte, co se vám váš partner snaží říct. Poslouchejte ale opravdu všechno, co druhý člověk říká, nejen to, co chcete slyšet.

  • Vydechněte

S horkou hlavou se jedná mnohem hůř a ke kompromisu snáze dojdete, pokud budete více v klidu. Zkuste se nejprve vydýchat, ujasnit si svou perspektivu a argumenty a teprve poté se pusťte do vyříkávání problémů, co vás trápí.

Autorský článek s využitím informací z verywellmind.com, technologynetwork.com a blog.sandglaz.com

Související články

Zaručeně zlepší den

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…