Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jednoduchá plachta dovede zabránit tání ledovců

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Ledovce, přírodní poklad, je možné uchránit před globálním oteplováním zdánlivě prostým způsobem. Potvrzuje to nejnovější zkušenost ze Švédska. Asi tři a půl metru tamního ledovce ušetřila před táním speciální látková plachta.

Experiment s plachtou provedla soukromá skupina dobrovolníků na vlastní pěst. Na nejvyšší švédské hoře ležící jižně od polárního kruhu, ledovci Helags, umístili ve vybraném místě plachtu z vlny a kukuřičného škrobu. Ta posléze zachránila před roztáním tři a půl až čtyři metry plochy ledovce.

Nápad na vytvoření plachty se zrodil v hlavách komunikačního konzultanta Erika Husse a dobrodruha a fotografa Oskara Kihlborga. V budoucnu chtějí experiment zopakovat a zapojit do něj výzkumníky z oboru glaciologie, aby zajistili vědečtější postupy. Zároveň jednají s výrobcem plachty o tom, aby byl materiál tenčí a lehčí. Cílem autorů projektu je kromě záchrany ledovců zvýšit povědomí mezi veřejností o důležitosti ledovců a o důvodech, proč je potřeba chránit je před táním.

Zdroj: Ekolist, Reuters

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Archeologové odkryli vzácnou mumii starou 4 300 let

Čeští vědci pomohli objevit jednoho z nejmenších savců světa

Když hudba léčí

Izraelský startup přeměňuje vlhkost na pitnou vodu

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…