Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vyvinuli inteligentní okna. Ochrání dům před horkem a uspoří energie

Zdroj fotografií: RMIT Uniersity

Transparentní nástřik na okna, který vede elektřinu a zabraňuje průchodnosti tepla. To je novinka, kterou vyvinuli vědci z australské univerzity Královského technologického institutu v Melbourne (RMIT). Oproti dosavadním produktům je tento typ díky levnějším materiálům cenově dostupnější a jeho aplikace rychlejší.

Povlak tvoří průsvitné elektrody, které kombinují nejlepší vlastnosti skla a kovu – povrch se tak díky nim stává vysoce vodivým. „Inteligentní okna a skla s nízkou emisivitou mohou pomoci regulovat teploty uvnitř budovy. Přinášejí významné ekologické výhody a finanční úspory, jejich výroba ale zatím zůstává nákladná a náročná,“ uvedla výzkumnice z RMIT Della Gaspera.

Právě nová technologie, kterou australští vědci vyvinuli, se zdá být krokem správným směrem. Metoda nástřiku je rychlá a založená na levnějších materiálech, které jsou snadno dostupné. O tom, že chytrá okna mají v dnešním světě budoucnost, svědčí i jejich instalace na americkou budovu Empire State Building v New Yorku. Tam se díky unikátním oknům uspořila energie ve výši 2,4 milionu dolarů a emise uhlíku se snížily o 4 tisíce tun.

Zdroj: RMIT Uniersity

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

„Těžba hub“ by se mohla stát levným způsobem, jak získat vzácné zeminy z průmyslového odpadu

Čeští vědci vymysleli první probiotickou dentální nanonit na světě. Pomůže v boji s parodontózou

Novo Nordisk spustil u Prahy výrobu látek pro léky na cukrovku

Kam přistanou astronauti Artemis? Vědci se zavrtali do obřího kráteru

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…