Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Letadla, která nepotřebují letiště, mohou být revolucí v cestování

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Letouny nové generace, které se obejdou bez letiště, začínají pronikat do veřejné sféry cestování. Stroji schopnými kolmého přistání i startu se zabývají hned tři samostatné projekty, přičemž první letadla typu VTOL by se ve vzduchu mohla objevit již v roce 2017.

Soukromé letouny typu VTOL (Vertical Také-Off and Landing) přináší revoluci do oblasti civilního létání. Letadla nové generace jsou totiž schopna kolmého přistání i startu, aniž by byla potřeba rozjezdové runwaye. Ovládají přitom i následný pojezd do garáže sloužící jako hangár. Princip vertikálního letu a tzv. visení ve vzduchu byly dosud používány výhradně pro vojenské účely, díky neustálému vývoji leteckého průmyslu však přišla příhodná doba na aplikaci tohoto modelu také ve veřejné sféře.

Woman walking in airport with hand luggage suitcaseO prvenství v této oblasti usiluje Jeffrey Pino, místopředseda představenstva denverského výrobce letadel XTI Aircarft, který své nápady již prezentoval na papíře a pomocí počítačových animací. Předpokládané technické parametry letounu již nyní naznačují jeho mimořádné vlastnosti – schopnost plynulého přechodu ze svislého letu na kolmý, rychlost letu 650 km za hodinu ve výšce 10 kilometrů, nízký profil kabiny posádky nebo tenký „žraločí“ ocas.

Kromě Pinose se o rozšíření letounů typu VTOL snaží další dva subjekty. Anglo-italské konsorcium AugustaWestland má na svém kontě již dokonce dva prototypy nazvané AW609 TiltRotor, přestože ty nenabízejí takovou rychlost ani výšku letu jako ty od XTI Aircarft. Plánuje se, že nové stroje by mohly vzlétnout už za dva roky.

Za třetím projektem označovaným jako Oliver VTOL stojí Američan Richard Oliver, který je otcem Hexaplánu, zhmotněného v počítačových simulacích a vizualizacích. V brzké budoucnosti se tedy můžeme těšit na jednodušší, méně komplikované a tedy příjemnější cestování letadlem.

Zdroj: aktualne.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Astronomové objevili tři nové měsíce

Tančící dům jako LEGO? Pražský skvost uspěl u fanoušků v projektu LEGO Ideas

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…