Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

3 české univerzity se umístily mezi pěti sty nejlepšími na světě

Do pořadí mezinárodním žebříčku Best Global Universities Rankings, který hodnotí kvalitu světových vysokých škol, se mezi pět set nejlepších na světě dostaly také 3 české. Jsou jimi Univerzita Karlova, České vysoké učení technické a Univerzita Palackého v Olomouci.

Výsledné pořadí zveřejnila americká společnost U. S. News & World Report. Celkový počet bodů je sestaven z 10 ukazatelů. Zásadní vliv na celkové skóre má vědecká činnost, kterou daná univerzita vykonává. Velký význam má i publikační činnost. Mezi ukazateli svou roli hraje také počet udělených doktorských titulů. V součtu je možné získat maximálně 100 bodů, což se podařilo jen Harvardské univerzitě. Na stupních vítězů ji doprovodily další americké školy MIT (88,9 bodu) a Berkley (88,0). Z evropských univerzit se nejlépe umístil Oxford, který obsadil páté místo s 83,6 bodu.

Univerzita Karlova byla z českých zástupců hodnocena nejvýše. Vyhoupla se na 179. místo s celkovým součtem 48,3 bodu. Za velký úspěch je však nutné považovat i umístění zbývajících českých univerzit. České vysoké učení technické obsadilo 371. místo (34,2) a Univerzita Palackého v Olomouci 488. místo (27,9). Doufejme, že se v následujících letech výčet českých vysokých škol v první pětistovce ještě rozroste.

 

Oldřich Večeřa

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.