Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

3 české univerzity se umístily mezi pěti sty nejlepšími na světě

Do pořadí mezinárodním žebříčku Best Global Universities Rankings, který hodnotí kvalitu světových vysokých škol, se mezi pět set nejlepších na světě dostaly také 3 české. Jsou jimi Univerzita Karlova, České vysoké učení technické a Univerzita Palackého v Olomouci.

Výsledné pořadí zveřejnila americká společnost U. S. News & World Report. Celkový počet bodů je sestaven z 10 ukazatelů. Zásadní vliv na celkové skóre má vědecká činnost, kterou daná univerzita vykonává. Velký význam má i publikační činnost. Mezi ukazateli svou roli hraje také počet udělených doktorských titulů. V součtu je možné získat maximálně 100 bodů, což se podařilo jen Harvardské univerzitě. Na stupních vítězů ji doprovodily další americké školy MIT (88,9 bodu) a Berkley (88,0). Z evropských univerzit se nejlépe umístil Oxford, který obsadil páté místo s 83,6 bodu.

Univerzita Karlova byla z českých zástupců hodnocena nejvýše. Vyhoupla se na 179. místo s celkovým součtem 48,3 bodu. Za velký úspěch je však nutné považovat i umístění zbývajících českých univerzit. České vysoké učení technické obsadilo 371. místo (34,2) a Univerzita Palackého v Olomouci 488. místo (27,9). Doufejme, že se v následujících letech výčet českých vysokých škol v první pětistovce ještě rozroste.

 

Oldřich Večeřa

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…