Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

1,4 milionů Brazilců se podepsalo pod zákaz kácení stromů v Amazonském pralese

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Poslední tři roky sbírala brazilská pobočka Greenpeace podpisy, aby měla podporu k prosazení zákona o zákazu kácení stromů v Amazonském pralese. V říjnu prezentovala vládě svůj návrh zákona o nulovém odlesňování. Organizaci Greenpeace podpořila řada senátorů, duchovních vůdců a celebrit.

„Nabídli jsme tento seznam kongresu a nyní nastal čas, aby reflektovali vůli Brazilců,“ uvedla představitelka brazilské pobočky Greenpeace Cristiane Mazzetti. „Naše ekonomika se může rozvíjet, aniž bychom museli kácet lesy. I příští generace by měli mít přístup k přírodním zdrojům. To je důvod, proč je zastavení kácení lesů tak zásadní,“ doplnila Mazzetti.

Od počátku 21. století zpomalil roční úbytek Amazonského pralesa o 75 procent, přesto zhruba 5 000 kilometrů čtverečních lesa je každým rokem zničeno. To představuje plochu zhruba sedmi set tisíc fotbalových hřišť.

Několik politiků se k hnutí přidalo s tím, že nyní je ten pravý čas na to, aby se oficiální politikou země stal ekonomický vývoj nezávislý na množství vytěžených stromů. „Podepsal jsem petici v roce 2012 a považuji ji za důležitý krok k tomu, aby se v Brazílii zastavilo odlesňování a současně se spustily projekty pro rozvoj země, které nebudou založené na environmentálním ničení,“ uvedl senátor João Capiberibe.

Podle analýzy Paula Moutinho z Institu amazonského environmentálního výzkumu je pro Brazílii možné, aby dosáhla rozvoje bez negativního vlivu na růst země. „Brazílie dokázala od roku 2005 snížit odlesňování Amazonských pralesů o více než 80 procent, zatímco udržela robustní růst v produkci hovězího a sóji,“ napsal v analýze Moutinho.

Prezidentka Brazília Dilma Roussoeff se zaručila, že sníží nezákonné odlesňování a uchová 12 milionů hektarů lesa do roku 2030 jako část širších snah o zastavení klimatickým změn. Představitelé Greenpeace však chtějí mnohem ambicióznější kroky od vlády, které by zastavily odlesňování pralesů. I nadále o to budou velmi důrazně usilovat.

Zdroj: positivenews.org.uk

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.