Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

1,4 milionů Brazilců se podepsalo pod zákaz kácení stromů v Amazonském pralese

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Poslední tři roky sbírala brazilská pobočka Greenpeace podpisy, aby měla podporu k prosazení zákona o zákazu kácení stromů v Amazonském pralese. V říjnu prezentovala vládě svůj návrh zákona o nulovém odlesňování. Organizaci Greenpeace podpořila řada senátorů, duchovních vůdců a celebrit.

„Nabídli jsme tento seznam kongresu a nyní nastal čas, aby reflektovali vůli Brazilců,“ uvedla představitelka brazilské pobočky Greenpeace Cristiane Mazzetti. „Naše ekonomika se může rozvíjet, aniž bychom museli kácet lesy. I příští generace by měli mít přístup k přírodním zdrojům. To je důvod, proč je zastavení kácení lesů tak zásadní,“ doplnila Mazzetti.

Od počátku 21. století zpomalil roční úbytek Amazonského pralesa o 75 procent, přesto zhruba 5 000 kilometrů čtverečních lesa je každým rokem zničeno. To představuje plochu zhruba sedmi set tisíc fotbalových hřišť.

Několik politiků se k hnutí přidalo s tím, že nyní je ten pravý čas na to, aby se oficiální politikou země stal ekonomický vývoj nezávislý na množství vytěžených stromů. „Podepsal jsem petici v roce 2012 a považuji ji za důležitý krok k tomu, aby se v Brazílii zastavilo odlesňování a současně se spustily projekty pro rozvoj země, které nebudou založené na environmentálním ničení,“ uvedl senátor João Capiberibe.

Podle analýzy Paula Moutinho z Institu amazonského environmentálního výzkumu je pro Brazílii možné, aby dosáhla rozvoje bez negativního vlivu na růst země. „Brazílie dokázala od roku 2005 snížit odlesňování Amazonských pralesů o více než 80 procent, zatímco udržela robustní růst v produkci hovězího a sóji,“ napsal v analýze Moutinho.

Prezidentka Brazília Dilma Roussoeff se zaručila, že sníží nezákonné odlesňování a uchová 12 milionů hektarů lesa do roku 2030 jako část širších snah o zastavení klimatickým změn. Představitelé Greenpeace však chtějí mnohem ambicióznější kroky od vlády, které by zastavily odlesňování pralesů. I nadále o to budou velmi důrazně usilovat.

Zdroj: positivenews.org.uk

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Psi, kteří za páníčka položí i život. Přečtěte si příběhy nejstatečnějších psů roku 2019

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.