Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

10 tipů na šetrnější Vánoce: od stromečku až po kapra

7 minut radosti
Zdroj fotografií: Pexels

Jaký si to uděláš, takový to máš.“ A platí to i pro Vánoce. Chcete je oslavit tradičně, a zároveň nedat naší planetě přespříliš zabrat? Pak jste tu správně. Ve spolupráci se skvělými českými organizacemi jsme pro vás sepsali základní desatero, jak oslavit nejkrásnější svátky v roce uvědoměle.

Dopis Ježíškovi

Sdělte Ježíškovi svá opravdová vánoční přání a totéž vyžadujte od svého okolí. Vyhnete se tak darování nevhodných dárků a zbytečností. „Pokud s vašimi blízkými trávíte dost času, víte, co aktuálně potřebují. Buďte všímaví k různým poznámkám či narážkám. Možná, že s blížícími Vánoci něco naznačí sami schválně. Pokud nemáte konkrétní informace o tom, co darovat, uchylte se k univerzálním darům typu alkohol, čokoláda či svíčky. Zvláště ty poslední dva se dají pořídit z lokálních dílen a bez (plastového) obalu,“ uvádí odbornice na udržitelnou módu a zakladatelka organizace SLOU Kamila Boudová.

Cukroví beze zbytků

Neumíte si Vánoce představit bez alespoň deseti druhů cukroví, ale zároveň není ve vašich silách ho všechno sníst a ke konci roku už na výsledek svého snažení hledíte spíš s odporem? Upečte od druhu vždy menší množství anebo se domluvte s blízkými, upečte každý pár druhů a poté si je povyměňujte. Nebo můžete rovnou uspořádat společné pečení a jeho výsledky si rozdělit. Zkuste také při skladování těst nahradit potravinovou fólii pokličkou či vlhkou utěrkou a místo pečicího papíru plech vymazat a vysypat třeba moukou nebo kokosem.

Stromky v květináči

Malé vánoční stromečky v květináči si rok od roku pořizuje více Čechů. Primárním důvodem bývá ekologické hledisko. „Řada jednorázových stromků pochází ze zahraničí a jsou transportovány přes půl Evropy. V případě umělých stromků jde navíc o zátěž při jejich výrobě a následnou skoro nemožnou recyklaci,“ vysvětluje Jakub Moravec z Toulcova dvoru, kde je i letos možné zakoupit jedle bělokoré. Stromky jsou pěstovány pro výsadbu v krajině, proto by měly zvládnout jarní vysazení do přírody.

Alternativní balení dárků

Vánoční dárky jsou v našich představách snad vždy zabalené do svátečního balicího papíru, ale jde to i jinak. Prvním krokem je použít recyklovaný papír a rozbalovat takovým stylem, aby bylo možné materiál použít i na následující Vánoce (a ideálně nejen ty). Zkuste také zredukovat množství zbytečných doplňků, jako jsou stužky, rozetky nebo jmenovky. Nahraďte je raději přírodními dekoracemi posbíranými v lese. Pokud se chcete obejít bez obalu úplně, zvolte na zabalení staré noty, sklenice, látkové pytlíky, noviny nebo plechové dózy. Anebo můžete jeden dárek zabalit šalamounsky do jiného – skvěle poslouží šátek, plátěná taška, ručník nebo tričko.

Ekologický předvánoční úklid

K předvánočnímu období patří často i důkladný úklid. Co ale tentokrát zkusit vygruntovat domácnost bez chemie? „Uklízejte sodou a octem. Pro vánoční vůni si v octu můžete vylouhovat slupky od citrusů. Na provonění bytu si pak na topení dejte misku s vodou a pár kapkami esenciálního oleje,“ doporučuje Helena Škrdlíková z Czech Zero Waste. Zkuste také nahradit papírové utěrky látkovými hadříky.

Uvědomělý Ježíšek

Od dárků se lze samozřejmě oprostit kompletně, nicméně pro většinu lidí jsou takové Vánoce nepředstavitelné. I v dárcích ale můžete být úsporní. „Když to čas dovolí, dary vyrobte. Anebo dejte dar nedar – něco, co obdarovaný nedostane přímo. Zachraňte kus pralesa, pořiďte rodině v nouzi kozu, zaplaťte vzdělání chudé dívce v Africe, zasaďte strom,“ vyjmenovává Kamila Boudová. Podobné dary nabízejí nejrůznější organizace. „Tam, kde cítíte, že by to mohlo projít a snad by to bylo i oceněno, navrhněte, že si letos vyměníte místo darů pouze přání pevného zdraví a upřímné úsměvy,“ doplňuje Boudová.

Nakupování s rozmyslem

Všichni si chceme Vánoce užít co nejvíc, a to i po stránce gastronomické. Jistě ale znáte situace, kdy třetí den už nikdo z rodiny nechce řízky/salát/kapra (doplňte oblíbenou vánoční laskominu) ani vidět. Nezapomínejte proto, že za více než polovinu vyhozeného jídla mohou v Evropě právě domácnosti. „Jděte nakupovat připraveni – mějte představu, co chcete vařit, a napište si seznam, případně si alespoň vyfoťte obsah lednice. V supermarketu se pak snažte odolat slevovým akcím a kupujte jen to, co opravdu sníte,“ radí Michaela Číhalíková z organizace Zachraň jídlo. Doma je pak třeba nákup roztřídit a každou potravinu správně skladovat.

Zdobení vánočního stromečku

Nenásledujte uměle vytvořené trendy a nepořizujte každý rok nové ozdoby podle toho, která barva nebo kombinace zrovna údajně frčí. „Nazdobte stromek tím, co máte. Pokud chcete svoji vánoční výzdobu oživit, uspořádejte s přáteli předvánoční burzu a vánoční ozdoby si povyměňujte – a pak třeba po Vánocích zase vraťte. Místo balených sladkostí navěšte na stromek perníčky a sušená jablka,“ doporučuje Helena Škrdlíková z Czech Zero Waste.

Eko kapr

Kapr je pro mnohé Čechy neodmyslitelnou součástí štědrovečerní tabule. Věnovali jste ale někdy pozornost tomu, odkud právě váš kapr pochází? „Upřednostněte rybu přímo od rybáře z blízkého okolí, kterého znáte a který vám sdělí detaily o chovu. Dobrý kapr ve smysl Slow Food je čerstvou, sezonní a chutnou rybou, chovanou v ekologickém režimu s ohledem na životní prostředí. Čistý kapr nesmí být vyživovaný antibiotiky. Při výlovu se s kapry musí zacházet eticky, stejně jako při třídění a přepravě,“ vysvětluje Eva Rýznerová z organizace Slow Food.

Zlikvidujte následky

Ukončili jste bujaré vánoční veselí a teď jen pozorujete tu spoušť okolo? Balicí papíry, zbytky jídla, nevhodné dárky? Ještě není nic ztraceno a stačí pár snadných kroků, aby kouzlo Vánoc okamžitě nezmizelo. Obalový materiál se pokuste zachovat na další Vánoce, případně ho alespoň zrecyklujte. Zbytky stále chutného jídla můžete zkusit nabídnout osobě bez domova, případně je umístěte do veřejné lednice – máte-li nějakou poblíž. S nevhodnými dárky zkuste oslovit dětské domovy, nemocnice či domovy pro seniory ve svém okolí nebo je na nabídněte na některém z portálů pro darování věcí (Hearth.net, Nevyhazuj.to).

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…