Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Anglický umělec vytváří zpaměti úchvatná panoramata měst

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Archiv Stephena Wilshira

Stephen Wiltshire dostal do vínku vícero netradičních věcí. Jednou z nich byl autismus, další speciální schopnost kreslit detailní panoramata měst. A to i poté, co si místa prohlížel pouze krátký čas. Nyní je svou tvorbou znám po celém světě.

Wiltshire neměl úplně jednoduché a tradiční dětství. Dlouho byl němý a ve třech letech mu byl diagnostikován autismus. Jediná věc, o níž projevoval větší zájem, bylo kreslení. Jeho učitel si po čase všiml, že malý Stephen se světem komunikuje právě skrze svoje obrázky, na nichž se už tehdy projevovaly vrozené vlohy.

2032_hardAsistenti ve škole si uvědomili, že lze Stephonovu zálibu využít jako učební prostředek. Dočasně mu odnášeli jeho výtvarné potřeby, o něž si poté chlapec musel říct – zprvu si vystačil se zvuky, později řekl své první slovo. Papír.

Stephenovy rané ilustrace zachycují především zvířata a automobily, už ve věku 7 let se ale začal věnovat také skicování londýnských budov. Netrvalo dlouho a malý umělec získal pozornost odborníků i veřejnosti a prodal své první dílo.

2031_hard

Poté už jeho hvězda stoupala naplno. Postupně navštívil a nakreslil řadu míst v Rusku, Americe nebo Japonsku, po celém světě se také pořádaly výstavy jeho děl. Pro ilustraci jeho schopností použijme příklad z roku 2005: Wiltshire tehdy absolvoval dvacetiminutový let vrtulníkem, na jeho základě vytvořil desetimetrový detailní obraz hongkongského přístavu Victoria Harbour. Zabralo mu to týden.

Součástí umělcovy kolekce jsou města jako Madrid, Sydney, Tokio, New York nebo Jeruzalém. Ve skutečnosti ale kreslí více lidí než budov. Portréty však zůstávají v jeho soukromém skicáku a jsou veřejnosti skryté.

Wiltshirovo umění je oceňováno opakovaně, v roce 2006 dokonce obdržel Řád britského impéria jako uznání za přínos v uměleckém světě. Ve své tvorbě i životě se umělec řídí jednoduchým mottem: Dělejte to nejlepší, co můžete, a nikdy nepřestávejte.

Související články

Zaručeně zlepší den

Křeslo ze smluv a pojistek pomáhá šetřit životní prostředí

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…