Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ztratilo se 3 000 běžců v Mirakulu? Ani rozmary počasí jim nevadily

Foto: Petr Kadeřávek

Zábavní park Mirakulum patřil tentokrát běžcům! V neděli 24. března proběhly v Milovicích dva sprintové závody v orientačním běhu, jejichž cílem proběhlo přes 3200 účastníků a všichni si závody užili.

Ještě před samotným zahájením letošní sezóny v zábavním parku začala sezóna orienťáckých závodů Czech Orienteering Tour, tentokrát pod záštitou města Milovice. V rámci 50 tratí pro všechny generace bylo po celém areálu rozmístěno téměř 100 kontrol – běhalo se v podzemí, u houpaček, kolem labyrintu, hradů a dalších atrakcí.

I tady může být schovaná kontrola na trati.  Foto: Petr Kadeřávek

Hlavní pozornost byla upřena samozřejmě na děti a také na závody v elitních kategoriích, které se počítaly do světového rankingu, a tak se na startu kromě běžců z devíti evropských zemí představili také dva závodníci z Hongkongu. Dvojnásobné vítězství si odváží reprezentant Jakub Glonek, ovšem ve druhém závodě rozhodly mezi ním a Belgičanem Michielsem o prvenství jen tři vteřiny, Němec Casanova na třetím místě doběhl pouze osm vteřin za Glonkem. V ženách dopoledne vyhrála Jana Pekařová o 21 vteřin před Lucií Semíkovou, odpoledne se pořadí na prvních dvou místech prohodilo a zvítězila o 18 vteřin Lucie Semíková.

V sobotu před závody pořadatelé uklidili okolní les a nasbírali několik pytlů odpadu, vytahali z lesa staré kabely a dráty. Orientační běžci se o les prostě starají. Během neděle pak připravili bohatý doprovodný program, kde kromě orienťáku v labyrintu, šifrovací hry nebo zážitkového závodu pro nejmenší nechyběl charitativní bazárek, v rámci kterého bylo zasláno 5.000 Kč projektu Darujeme kroužky dětem. Celý závodní den, během kterého počasí ukázalo aprílové rozmary, zakončilo otevření zábavního parku pro závodníky a také vyhlášení vítězů. U nejmladších kategoriích se nehledělo na umístění a pro sladkou odměnu si mohli dojít všichni. Pozitivní reakce účastníků na každém kroku

Seriál závodů Kwak Czech O-Tour bude pokračovat 3.–6. července v Plzni, kde se závody poběží spolu s Juniorským mistrovstvím světa. Během podzimních podzim čekají orientační běžce nepoznané horské terény v Beskydech.

Autor: Matěj Burda, Český svaz orientačních sportů (media@orientacnisporty.cz)

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…