Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zpívání prospívá lidskému zdraví. Nejen o Vánocích

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Pokud si o Vánocích hodně zpíváte, dobře děláte. A nemusí to být jen koledy. Jakýkoliv zpěv ve společnosti ostatních podle vědců velmi prospívá.

Zpěv je totiž jistá forma cvičení. Není zrovna z těch nejnáročnějších, ale přesto má řadu pozitivních účinků. Zlepšuje zdraví srdce, snižuje stres, podílí se na dlouhověkosti a celkově prospívá zdraví.

Výhodou je také to, že zpívání je snadné a může ho dělat každý, a to takřka kdykoliv a kdekoliv. Navíc se při něm vylučují hormony štěstí, takže při něm nebo po něm máte automaticky lepší náladu.

O Vánocích se hudba line ze všech koutů. Řada rodin zpívá společně koledy, pořádají se adventní koncerty, leckdy si notují i přátelé v hospodě u vína. Právě takovýto veřejný a společný zpěv pomáhá zvyšovat sebedůvěru a navozuje pocit sebeuspokojení. Zpěv ve skupině je navíc snazší, protože člověk cítí v ostatních oporu.

Odložte tedy přes Vánoce stud stranou, zapomeňte, že se s čistými tóny moc nepřátelíte, a zazpívejte si. Je jedno, jestli to bude během půlnoční mše nebo jestli půjde o silvestrovské karaoke.

Zdroj: bbc.co.uk

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.