Konec bakterií ve zdravotnických zařízeních a to během několika vteřin. I to může v blízké budoucnosti zajistit vynález českých a slovenských výzkumníků. Vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně k tomu vyrobili přístroj. Ten efektivně vytváří ultrafialové záření, které může velmi rychle zbavit prostředí nežádoucích mikroorganismů.
„Zatímco za použití běžného zdroje UV záření je ke sterilizaci prostředí potřeba několik desítek minut, námi vyvinuté zařízení ji dokáže provést v řádu sekund. Jedná se o průlomovou záležitost v oblasti sterilizace,“ uvedl k vynálezu jeden z výzkumníků Marián Lehocký. Objev byl v roce 2018 úspěšně patentován.
Nově vytvořený přístroj může být užitečný i v jiných oblastech. Urychluje například proces vytvrzování polymerů. I proto nyní probíhají jednání o průmyslové výrobě vynálezu. Spolu se slovinským týmem se čeští odborníci snaží také soustředit na aplikační výzkum.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let
Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…