Zlínská zoologická zahrada slaví nový přírůstek do velbloudí rodinky. Na svět tam na konci února přišla samička ohroženého velblouda dvouhrbého. Jmenuje se Lilly a je už 29. úspěšně odchovaným mládětem. Ve zlínské zoo zůstane po dobu dvou let.
Velbloudy dvouhrbé, kterým se také říká drabaři, chová tamní zoologická zahrada od roku 1976. Během let se skupina několikrát proměnila. V současnosti tvoří stádo dospělé samice Jade a Olina (matka mláděte), dvouletá Miluška (mládě z roku 2018) a letošní samička Lilly.
Čím se velbloud dvouhrbý liší od ostatních kolegů? Jedná se o zdomácnělou formu divokého předka. Divoce žijící velbloudi dvouhrbí se dnes vyskytují jen v poušti Gobi na pomezí Číny a Mongolska. Jejich populace čítá pouze necelých tisíc jedinců, patří tak mezi nejohroženější velké savce planety. Jeden a půl milionu velbloudů je však chováno jako hospodářská zvířata v Afghánistánu, Turecku, Iránu, Číně a dalších zemích střední Asie.
Životu v pouštích jsou tato zvířata skvěle přizpůsobena díky nízké frekvenci dýchání a schopnostem vydržet dlouhé týdny bez vody. Velbloud je zároveň jediný savec, který dokáže pít slanou vodu. Když je žíznivý, zvládne během deseti minut vypít až 110 litrů tekutin. Část vody je vázána v tuku, který vyplňuje oba dva hrby. Tento tuk slouží jako zásobárna energie v nepříznivých dobách. Při nedostatku potravin z něj může velbloud žít i několik týdnů. Velbloudi jsou dlouhověká zvířata, dožívají se až padesáti let.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům
Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…