Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Želvy v hlavní roli. Česko má před sebou velkou misi

Želva obrovská. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Želvami se to ve zprávách nyní jen hemží. Za novým objevem na Galapágách nezaostává ani Česká republika. Pražská zoologická zahrada má totiž nové poslání – povede evropskou plemennou knihu želv obrovských. To ale není všechno. Zároveň bude správcem populace tohoto zvířecího druhu v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA).

Jde ze strany vedení EAZA o velký projev důvěry, že jsme schopni vést tento náročný program kvalifikovaně a provádět populační management v souladu s pravidly a na adekvátní vědecké úrovni dle nejnovějších poznatků,“ popsal ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Je to také odraz našeho významného postavení v chovu želv obrovských a plazů vůbec,” dodal.

Důvěry evropské asociace si pražská zoo váží. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V současné době žije v 81 evropských institucích celkem 420 zástupců těchto největších suchozemských želv. V přírodě se vyskytují na ostrově Aldabra a několika dalších ostrůvcích v Indickém oceánu. „V rámci programu bude zformulován dlouhodobý plán péče o populaci a směrnice pro chov,“ přiblížil další kroky odborný poradce pro zoologii Ivan Rehák. Nyní budou provedeny příslušné populační, genetické a demografické analýzy, výzkum reprodukční a trofické biologie, ekologie, etologie a fyziologie. Také navážeme spolupráci s partnery v ostatních regionech, prozradil další plány.

Přímo v pražské zoo mohou návštěvníci vidět hned deset želv obrovských.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…