Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zátoka rejnoků ve zlínské ZOO nabízí návštěvníkům nejen krmení této paryby

V sobotu 20. září se v Zoologické zahradě Zlín otevřela unikátní expozice s názvem Zátoka rejnoků. V bazénu, který se nachází v areálu Lešná, najdete dvacítku mořských rejnoků druhu maran indický neboli siba ománská. Celou expozici připravovala zoologická zahrada čtyři roky a podle svého ředitele Romana Horského nemá ve střední Evropě obdoby.

„Lidé si mohou tato zvířata i pohladit a nakrmit. Pro rejnoky jsme připravili bazén o objemu sto metrů kubických s průměrnou hloubkou vody zhruba jeden metr. Kromě nich se v samostatné expozici představí také největší suchozemští korýši na světě – krabi palmoví,“ přiblížil Horský. Jejich klepeta mají přitom rozpětí až jeden metr.

Interiér pavilónu doplňují interaktivní prvky, jež se snaží ještě více přiblížit unikátní svět moří a oceánů. Návštěvníci mohou pohyb rejnoků sledovat i pod hladinou díky velkoplošné projekci. A aby se kvalita mořské vody udržela na požadované míře, návštěvníci si musí před a po krmení umývat ruce ve speciálním umyvadle v expozici. Toto umyvadlo je dílem studenta Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Marka Střalky.

Rejnoci jsou velmi dobří plavci, avšak jejich tělo je přizpůsobeno především životu na dně. Řadí se mezi noční živočichy, přičemž den tráví nejčastěji zahrabaní v písku. Zlínští Marani pocházejí původem z Indického oceánu a vyskytují se především při pobřeží Ománu. Patří k velkým druhům rejnoků a mohou dorůst až do délky 130 cm. Jejich život trvá desítky let. Patří ke kontaktním a klidným druhům rejnoků. Všichni rejnoci patří k blízkým příbuzným žraloků.

Zdroj: http://www.novinky.cz/koktejl/348221-ve-zlinske-zatoce-rejnoku-si-mohou-lide-tajemne-podmorske-tvory-pohladit-a-nakrmit.html

Související články

Inspirace

Ve zlínské zoo se narodila mláďata kotulů veverovitých

Inspirace

Zlínská zoo šetří životní prostředí

Z domova

Návštěvníci zlínské zoo zakusí cestu po safari a další africké atrakce

Inspirace

Podpořte konkrétní projekt zoo s programem 4NATURE

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.