Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zátoka rejnoků ve zlínské ZOO nabízí návštěvníkům nejen krmení této paryby

V sobotu 20. září se v Zoologické zahradě Zlín otevřela unikátní expozice s názvem Zátoka rejnoků. V bazénu, který se nachází v areálu Lešná, najdete dvacítku mořských rejnoků druhu maran indický neboli siba ománská. Celou expozici připravovala zoologická zahrada čtyři roky a podle svého ředitele Romana Horského nemá ve střední Evropě obdoby.

„Lidé si mohou tato zvířata i pohladit a nakrmit. Pro rejnoky jsme připravili bazén o objemu sto metrů kubických s průměrnou hloubkou vody zhruba jeden metr. Kromě nich se v samostatné expozici představí také největší suchozemští korýši na světě – krabi palmoví,“ přiblížil Horský. Jejich klepeta mají přitom rozpětí až jeden metr.

Interiér pavilónu doplňují interaktivní prvky, jež se snaží ještě více přiblížit unikátní svět moří a oceánů. Návštěvníci mohou pohyb rejnoků sledovat i pod hladinou díky velkoplošné projekci. A aby se kvalita mořské vody udržela na požadované míře, návštěvníci si musí před a po krmení umývat ruce ve speciálním umyvadle v expozici. Toto umyvadlo je dílem studenta Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Marka Střalky.

Rejnoci jsou velmi dobří plavci, avšak jejich tělo je přizpůsobeno především životu na dně. Řadí se mezi noční živočichy, přičemž den tráví nejčastěji zahrabaní v písku. Zlínští Marani pocházejí původem z Indického oceánu a vyskytují se především při pobřeží Ománu. Patří k velkým druhům rejnoků a mohou dorůst až do délky 130 cm. Jejich život trvá desítky let. Patří ke kontaktním a klidným druhům rejnoků. Všichni rejnoci patří k blízkým příbuzným žraloků.

Zdroj: http://www.novinky.cz/koktejl/348221-ve-zlinske-zatoce-rejnoku-si-mohou-lide-tajemne-podmorske-tvory-pohladit-a-nakrmit.html

Související články

Zaručeně zlepší den

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Změna v krmení zvířat poskytne jídlo pro miliardu lidí

Tajemství řeči těla, analýza vzhledu a jejich přínos pro lidskou komunikaci se SmartTalk

Budoucnost kávy – kompostovatelné kapsle obalené řasou

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…