Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zátoka rejnoků ve zlínské ZOO nabízí návštěvníkům nejen krmení této paryby

V sobotu 20. září se v Zoologické zahradě Zlín otevřela unikátní expozice s názvem Zátoka rejnoků. V bazénu, který se nachází v areálu Lešná, najdete dvacítku mořských rejnoků druhu maran indický neboli siba ománská. Celou expozici připravovala zoologická zahrada čtyři roky a podle svého ředitele Romana Horského nemá ve střední Evropě obdoby.

„Lidé si mohou tato zvířata i pohladit a nakrmit. Pro rejnoky jsme připravili bazén o objemu sto metrů kubických s průměrnou hloubkou vody zhruba jeden metr. Kromě nich se v samostatné expozici představí také největší suchozemští korýši na světě – krabi palmoví,“ přiblížil Horský. Jejich klepeta mají přitom rozpětí až jeden metr.

Interiér pavilónu doplňují interaktivní prvky, jež se snaží ještě více přiblížit unikátní svět moří a oceánů. Návštěvníci mohou pohyb rejnoků sledovat i pod hladinou díky velkoplošné projekci. A aby se kvalita mořské vody udržela na požadované míře, návštěvníci si musí před a po krmení umývat ruce ve speciálním umyvadle v expozici. Toto umyvadlo je dílem studenta Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Marka Střalky.

Rejnoci jsou velmi dobří plavci, avšak jejich tělo je přizpůsobeno především životu na dně. Řadí se mezi noční živočichy, přičemž den tráví nejčastěji zahrabaní v písku. Zlínští Marani pocházejí původem z Indického oceánu a vyskytují se především při pobřeží Ománu. Patří k velkým druhům rejnoků a mohou dorůst až do délky 130 cm. Jejich život trvá desítky let. Patří ke kontaktním a klidným druhům rejnoků. Všichni rejnoci patří k blízkým příbuzným žraloků.

Zdroj: http://www.novinky.cz/koktejl/348221-ve-zlinske-zatoce-rejnoku-si-mohou-lide-tajemne-podmorske-tvory-pohladit-a-nakrmit.html

Související články

Zaručeně zlepší den

Startuje 5. ročník reality show LVICE věnovaný životu žen s handicapem

Letošní ročník Ceny Josefa Vavrouška už má své vítěze

Pracovní pozice jako produkty v e-shopu? Jobmapa.cz přináší inovativní hledání práce

Které evropské státy jsou nejmenší? Česko se k nim rozlohou neblíží ani zdaleka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …