Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zašívací babičky daly projektu nový smysl, říkají zakladatelky Zašívárny

Zdroj fotografie: Zašívárna

Hanka a Šárka z Brna pozvedly vyšívání, původně jen koníček pro odreagování, na mnohem vyšší úroveň. Díky svému projektu Zašívárna šíří do světa poselství o terapeutickém účinku ručních prací i smysluplném zapojení seniorů.

Co bylo impulzem pro založení projektu Zašívárna a jaká byla vaše původní vize?

Hanka: Jednou jsme seděly u kávy a říkaly si, jak dělat něco samy za sebe, něco krásného, co by vycházelo z nás samotných a současné to mělo nějakých obchodní model. Zároveň jsme samy nějakou dobu předtím znovuobjevily vyšívání a hodně nás bavilo si vymýšlet nové vzory. A tak vznikl nápad založit si e-shop s materiály na vyšívání, který by byl zároveň propojený s blogem o ručních pracích. A který by měl i nějaký sociální přesah a umožnil zapojit i další lidi, protože čisté komerce jsme měly z práce obě dost. Postupně se to pak přerodilo v náš koncept vyšívacích babiček.

Šárka: Já jsem ve kvartě na gymplu zdrhla na textilku a vystudovala tam obor Textilní výtvarnictví se zaměřením na krajkářskou a vyšívačskou tvorbu. Po několika letech jsem se k tomuto oboru vrátila – začala jsem si hrát s tradiční výšivkou a navrhovat a vyšívat prudce moderní vzory, které docela dobře kontrastovaly s tradičními vyšívacími stehy a postupy. S Hankou jsme se v tomto zájmu potkaly v podobném čase, a protože jsme obě toužily mít nějaký vlastní projekt, který by nás bavil a naplňoval – vymyslely jsme si tedy Zašívárnu.

Doprovázely vaše začátky nějaké komplikace, nebo šlo vše hladce tak, jak jste si to naplánovaly?

H: Vybaví se nám, jak jsme vysedávaly po kavárnách a vymýšlely, jak by měl náš projekt vypadat. Skoro pokaždé z toho vzešel úplně jiný obchodní model! A když jsme pak e-shop spustily, byly první objednávky jen od našich kamarádů. Z první objednávky od někoho, koho jsme ani jedna neznaly, jsme měly obrovskou radost.

Š: Zašívárna měla původně jiný název – Tvořením proti depresi. Chtěly jsme totiž více vyzdvihnout terapeutický účinek ručních prací. Ale postupem času jsme od tohoto negativního označení ustoupily a vymyslely si Zašívárnu. Zašívárna je takový náš prostor, kde čas může plynout pomaleji. Kde můžeme vyprázdnit hlavu, zaměstnat ruce a dát průchod fantazii.

Jaká je vaše cílová skupina? Zajímají dnes ruční práce i mladé generace?

H. Ruční práce se dnes čím dál více vrací do módy a my jsme rády, že se na této „renesanci“ můžeme podílet. Většina našich zákazníků pracuje u počítače a jsou rádi, když ve svém volném čase můžou zaměstnat ruce u činnosti, kde si může hlava odpočinout. Na naše workshopy, kde učíme např. úplné základy vyšívání nebo vyšíváme populární geometrická zvířata, chodí nejčastěji ženy ve věku 25-40 let.

Do zakázkové výroby zapojujete tzv. vyšívací babičky. Jak je vybíráte, kolik jich máte a jak jsou aktuálně vytížené?

H: Vlastně nás na tu myšlenku přivedl kamarád, který nám radil s vhodnou platformou pro web. Díval se na naše vzory a najednou řekl: a co když neumím vyšívat, ale ten vyšívaný polštář bych moc chtěl? Tak jsme začaly přemýšlet, jak bychom mohly nabízet i výšivky na zakázku a neomezovat se přitom naší vlastní vyšívací kapacitou. Jako ideální nás napadly právě seniorky, které často umí velmi dobře vyšívat, ale nikdo z jejich okolí už dnes o další vyšívané dečky nestojí. V tu chvíli nám celý projekt začal dávat opravdu smysl – nedělat něco jen pro vlastní potěchu a zisk, ale i pro druhé.

Š: Zprvu jsme kontakty na potenciální vyšívačky získávaly přes známé. Pak nám hodně pomohla výzva v článku v časopise Vlasta, na kterou se ozvaly desítky dam z celé republiky. I teď se ještě občas nějaká ozve, řekne jí o nás třeba dcera, která narazí na naši stránku na Facebooku. V současné době máme 15 vyšívacích babiček ze všech koutů Česka, které nezapojujeme pouze do zakázkové výroby, ale postupně jsme je začlenily i do příprav vyšívacích sad. Nově nám některé i šijí oblečení podle našich vlastních střihů.

Právě vám vychází nová kniha. Co se v ní ukrývá?

H: Knížka má téměř 200 stran a je nabitá informacemi, fotografiemi, návody a inspirací o současné moderní ruční výšivce. Obsahuje velmi podrobné nákresy a návody k 12 vyšívacím technikám, kterými si pak mohou zájemci zkusit vyšít jeden z 19 vzorů, které jsme do knížky vybraly. K více než polovině z nich jsme přidaly i podrobné návody a nějaké bonusy navíc. V knížce rozhodně nešetříme inspirací, ať už od nás ze Zašívárny, nebo také od jiných českých i zahraničních textilních tvůrců, kteří se ve své tvorbě zaměřují na ruční výšivku.

Jaký nejkrásnější zážitek vás díky Zašívárně potkal?

H. Za tři roky existence Zašívárny jsme hodně vyrostly – stále vymýšlíme nové vzory, přibývá nám zakázek, začaly jsme šít vlastní kolekci oblečení (samozřejmě s ruční výšivkou) a v neposlední řadě jsme vydaly knížku. Zhruba jednou za dva měsíce pořádáme workshopy, letos jsme začaly i s dlouhodobými kurzy výšivky. Nejvíc nás ale stejně pořád baví a naplňuje spolupráce s našimi vyšívacími babičkami. Zrovna nedávno nám od jedné z nich přišel dopis, jak moc je ráda, že pro nás může vyšívat a že jí to dává znovu pocit užitečnosti. A to je prostě nejvíc. 🙂

Související články

Inspirace

Holčička zpívá národní hymny po celém světě a pomáhá tím charitě

Byznys

Otec se synem rozdávají lidem v nouzi obleky zdarma

Společnost

Když umění pomáhá. Terapie uměleckými díly se osvědčila také v Česku

Inspirace

Zlínští i letos darují kola pro Afriku

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost