Obývací pokoj ve stylu Art Deco může mít mnoho přídavných jmen. Je elegantní, do jisté míry extravagantní, luxusní… Nikdy ale není přezdobený. Každý prvek, barva, vzor i materiál tady mají své místo a jsou v harmonii se zbývajícím vybavením. Co přesně Art Deco je a jak vnést jeho prvky do interiéru?
Styl Art Deco, který svůj největšího boom zažil ve 20. a 30. letech minulého století, se ani dnes nepřestává těšit velké oblibě. Vychází z období pozdní secese, svou inspiraci ovšem hledá i v rokoku, kubismu nebo futurismu. Objevují se tady avantgardní prvky nebo zvířecí motivy, ale také geometrické tvary a jednoduché linie, které vytvářejí oku lahodící balanc.
Art Deco má – stejně jako každý jiný interiérový styl – svá pravidla. Při vybavování obýváku v tomto stylu je třeba postupovat s rozmyslem, abyste dosáhli požadovaného výsledku. Tím je v tomto případě na první pohled honosný interiér, který má za úkol oslnit každého nově příchozího. Jak takového efektu dosáhnout?
Pro Art Deco jsou typické výraznější odstíny. Kromě klasické a elegantní černé to může být například fialová, tmavě modrá, vínová nebo lahvově zelená. Tmavých barev se tu bát rozhodně nemusíte. Právě s jejich pomocí docílíte přepychového vzhledu. Když je navíc vhodně zkombinujete s bílou nebo dalšími světlými tóny, vytvoříte zajímavý kontrast. Stejně jako jinde, i tady je ale samozřejmě třeba pracovat s velikostí místnosti a množstvím světla v ní. Pokud se na výraznější barvy tolik necítíte, skvěle může vypadat i jednodušší, bíle laděný interiér s pudrově růžovými nebo hořčicově žlutými detaily.
Máte rádi masivní nábytek? Potom pro vás máme dobrou zprávu. Přesně ten do Art Deco interiéru patří. I tady ale hledejte potřebnou harmonii. Starožitné prvky vyváží jednoduché moderní modely. Základem je lesklá úprava, která zaujme na první pohled, a také čisté linie – především pokud ve svém Art Deco interiéru chcete dosáhnout moderního nádechu. Pokud jde o pohovku nebo křesla, často se tu volí modely v takzvaném glamour stylu. Nic nezkazíte výraznějšími barvami, čalouněním ze sametu, semiše nebo jiného luxusnějšího materiálu a prošíváním či dalšími ozdobnými prvky. Interiér by měl zkrátka působit honosně. To přitom ale neznamená, že za jednu místnost musíte utratit veškerý rodinný rozpočet. Podívejte se do bazarů a antiků nebo projděte výprodeje nábytku. Často tady narazíte na skutečné poklady.
Kromě masivního lakovaného dřeva a přepychových látek se v Art Deco interiérech objevuje i mramor nebo křišťálové dekorace. Zdi pak můžete ozdobit kvalitními tapetami, klidně s už zmíněnými zvířecími motivy. Pokud máte dostatek odvahy, Art Deco pro vás otevírá svět nevídaných možností.
Jak už zaznělo, geometrické vzory se tady objevují velmi často. Trojúhelníky, chevronem i dalšími obrazci mohou být zdobené tapety, kusové koberce, dekorativní polštáře nebo jakékoli další doplňky. Velmi zajímavého efektu dosáhnete i dřevěnými parketami poskládanými v určitém vzoru nebo jinou podlahovou krytinou s geometrickými motivy.
Interiér musí zářit. Zlatá a stříbrná barva, skleněné prvky, křišťálové lustry nebo zrcadla odrážející světlo i lesk použitých prvků. Tak vypadá správné Art Deco. Na všechnu tu krásu je pak samozřejmě třeba si dobře posvítit. Kromě křišťálového nebo jinak výrazného lustru nezapomeňte přidat i stojací nebo stolní lampy, které navodí příjemnou atmosféru.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní
Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…