Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zařiďte si oku lahodící obývák ve stylu Art Deco

Favi.cz

Obývací pokoj ve stylu Art Deco může mít mnoho přídavných jmen. Je elegantní, do jisté míry extravagantní, luxusní… Nikdy ale není přezdobený. Každý prvek, barva, vzor i materiál tady mají své místo a jsou v harmonii se zbývajícím vybavením. Co přesně Art Deco je a jak vnést jeho prvky do interiéru?

Co je Art Deco?

Styl Art Deco, který svůj největšího boom zažil ve 20. a 30. letech minulého století, se ani dnes nepřestává těšit velké oblibě. Vychází z období pozdní secese, svou inspiraci ovšem hledá i v rokoku, kubismu nebo futurismu. Objevují se tady avantgardní prvky nebo zvířecí motivy, ale také geometrické tvary a jednoduché linie, které vytvářejí oku lahodící balanc.

4 kroky k dokonalému výsledku

Art Deco má – stejně jako každý jiný interiérový styl – svá pravidla. Při vybavování obýváku v tomto stylu je třeba postupovat s rozmyslem, abyste dosáhli požadovaného výsledku. Tím je v tomto případě na první pohled honosný interiér, který má za úkol oslnit každého nově příchozího. Jak takového efektu dosáhnout?

  1. Sáhněte po výrazných barvách

Pro Art Deco jsou typické výraznější odstíny. Kromě klasické a elegantní černé to může být například fialová, tmavě modrá, vínová nebo lahvově zelená. Tmavých barev se tu bát rozhodně nemusíte. Právě s jejich pomocí docílíte přepychového vzhledu. Když je navíc vhodně zkombinujete s bílou nebo dalšími světlými tóny, vytvoříte zajímavý kontrast. Stejně jako jinde, i tady je ale samozřejmě třeba pracovat s velikostí místnosti a množstvím světla v ní. Pokud se na výraznější barvy tolik necítíte, skvěle může vypadat i jednodušší, bíle laděný interiér s pudrově růžovými nebo hořčicově žlutými detaily.

  1. Vybírejte luxusnější materiály

Máte rádi masivní nábytek? Potom pro vás máme dobrou zprávu. Přesně ten do Art Deco interiéru patří. I tady ale hledejte potřebnou harmonii. Starožitné prvky vyváží jednoduché moderní modely. Základem je lesklá úprava, která zaujme na první pohled, a také čisté linie – především pokud ve svém Art Deco interiéru chcete dosáhnout moderního nádechu. Pokud jde o pohovku nebo křesla, často se tu volí modely v takzvaném glamour stylu. Nic nezkazíte výraznějšími barvami, čalouněním ze sametu, semiše nebo jiného luxusnějšího materiálu a prošíváním či dalšími ozdobnými prvky. Interiér by měl zkrátka působit honosně. To přitom ale neznamená, že za jednu místnost musíte utratit veškerý rodinný rozpočet. Podívejte se do bazarů a antiků nebo projděte výprodeje nábytku. Často tady narazíte na skutečné poklady.

Kromě masivního lakovaného dřeva a přepychových látek se v Art Deco interiérech objevuje i mramor nebo křišťálové dekorace. Zdi pak můžete ozdobit kvalitními tapetami, klidně s už zmíněnými zvířecími motivy. Pokud máte dostatek odvahy, Art Deco pro vás otevírá svět nevídaných možností.

  1. Pracujte s geometrickými vzory

Jak už zaznělo, geometrické vzory se tady objevují velmi často. Trojúhelníky, chevronem i dalšími obrazci mohou být zdobené tapety, kusové koberce, dekorativní polštáře nebo jakékoli další doplňky. Velmi zajímavého efektu dosáhnete i dřevěnými parketami poskládanými v určitém vzoru nebo jinou podlahovou krytinou s geometrickými motivy.

  1. Dodejte místnosti lesk

Interiér musí zářit. Zlatá a stříbrná barva, skleněné prvky, křišťálové lustry nebo zrcadla odrážející světlo i lesk použitých prvků. Tak vypadá správné Art Deco. Na všechnu tu krásu je pak samozřejmě třeba si dobře posvítit. Kromě křišťálového nebo jinak výrazného lustru nezapomeňte přidat i stojací nebo stolní lampy, které navodí příjemnou atmosféru.

Zaručeně zlepší den

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…