Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zajímavost: Počítání na prstech se v různých kulturách a zemích liší

Když začnete počítat na prstech v Asii, budou na vás asi zvláštně koukat. Ilustrační foto: Pixabay

Sice se to může zdát jako banalita, ale to, jak počítáte na prstech svých rukou, o vás hned řekne, z jaké části zeměkoule jste. I když bychom si mohli myslet, že to přeci všichni dělají stejně, není tomu tak, píše BBC. Některé styly počítání na prstech vás velmi překvapí.

Už jste se někdy hádali s kamarádem ze zahraničí u piva, jak divně počítá na prstech? Je to dost možné, protože když to dělá někdo jinak, hned vás to zarazí. Mimo jiné se tím prozrazovali špióni v různých světových válkách.

Většina Evropy to má podobně jako my, začíná počítat od jedné od palce se zavřenou pěstí a pokračuje dále. Některé části ale začínají počítat od malíčku a jsou tam i výjimky, například v některých částech Španělska nebo Velké Británie, kde počítají stejně jako v USA. Začínají ukazováčkem a pokračují až k malíčku a palec pak symbolizuje pětku. Zvláštní jevy se pak ale objevují při ukazování jednotlivých číslic. Tak schválně, jak ukážete třeba dvojku? Palec a ukazováček nebo ukazováček a prostředníček? Druhá varianta je například v některých částech Velké Británie považována za neslušnou. Hlavně je to znak pro mír. Také většinou ukazujeme, že je někdo jednička, palcem nahoru, přejal to tak i Facebook.

Další odlišnosti najdeme v Asii. V Číně například do pěti počítají jako v USA, ale dále používají symboly. Pamatujete si, jak jste na základní škole komunikovali se spolužáky pomocí prstové abecedy, když jste nemohli při hodině mluvit? Tak to je podobné, ale značí tím číslice 6–10. Dá se říci, že vůbec nemusejí používat druhou ruku, aby napočítali do 10. Specialitu mají i v Japonsku, kde otevřená ruka se sklopeným palcem znamená jedna a sklápěním dalších prstů od ukazováčku značí další číslice, až jim zbyde zavřená pěst jako pětka. Jak můžete vidět na videu níže, podobně to mají i jiné země. K dokonalosti to ovšem dovedli v Indii, kde k počítání používají také záhyby prstů, takže na jedné ruce napočítají dokonce do 20.

Zdroj: Ute’s International Lounge, BBC

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Mazlíček jako životní parťák. Studie říká, že přináší stejně štěstí jako manželství nebo blízké přátelství

Evoluční záhada: Proč mají divoké kočky tolik různých barev očí?

Důvěra v novináře jako štít proti konspiracím. Nová studie přináší nadějný pohled

Miniaturní zázrak z And: Vzácná ekvádorská žába znovu nalezena po sto letech

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…