Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zajímavost: Počítání na prstech se v různých kulturách a zemích liší

Když začnete počítat na prstech v Asii, budou na vás asi zvláštně koukat. Ilustrační foto: Pixabay

Sice se to může zdát jako banalita, ale to, jak počítáte na prstech svých rukou, o vás hned řekne, z jaké části zeměkoule jste. I když bychom si mohli myslet, že to přeci všichni dělají stejně, není tomu tak, píše BBC. Některé styly počítání na prstech vás velmi překvapí.

Už jste se někdy hádali s kamarádem ze zahraničí u piva, jak divně počítá na prstech? Je to dost možné, protože když to dělá někdo jinak, hned vás to zarazí. Mimo jiné se tím prozrazovali špióni v různých světových válkách.

Většina Evropy to má podobně jako my, začíná počítat od jedné od palce se zavřenou pěstí a pokračuje dále. Některé části ale začínají počítat od malíčku a jsou tam i výjimky, například v některých částech Španělska nebo Velké Británie, kde počítají stejně jako v USA. Začínají ukazováčkem a pokračují až k malíčku a palec pak symbolizuje pětku. Zvláštní jevy se pak ale objevují při ukazování jednotlivých číslic. Tak schválně, jak ukážete třeba dvojku? Palec a ukazováček nebo ukazováček a prostředníček? Druhá varianta je například v některých částech Velké Británie považována za neslušnou. Hlavně je to znak pro mír. Také většinou ukazujeme, že je někdo jednička, palcem nahoru, přejal to tak i Facebook.

Další odlišnosti najdeme v Asii. V Číně například do pěti počítají jako v USA, ale dále používají symboly. Pamatujete si, jak jste na základní škole komunikovali se spolužáky pomocí prstové abecedy, když jste nemohli při hodině mluvit? Tak to je podobné, ale značí tím číslice 6–10. Dá se říci, že vůbec nemusejí používat druhou ruku, aby napočítali do 10. Specialitu mají i v Japonsku, kde otevřená ruka se sklopeným palcem znamená jedna a sklápěním dalších prstů od ukazováčku značí další číslice, až jim zbyde zavřená pěst jako pětka. Jak můžete vidět na videu níže, podobně to mají i jiné země. K dokonalosti to ovšem dovedli v Indii, kde k počítání používají také záhyby prstů, takže na jedné ruce napočítají dokonce do 20.

Zdroj: Ute’s International Lounge, BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Roztomilá opička potěší malé i velké. Pozadu nezůstává ani tučňák a hrdlička

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Krásná podívaná na polární září v Česku i z vesmíru

Papoušek svými dovednostmi konkuruje šimpanzům. Na potravu si bral více nástrojů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …