Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zajímavost: Počítání na prstech se v různých kulturách a zemích liší

Když začnete počítat na prstech v Asii, budou na vás asi zvláštně koukat. Ilustrační foto: Pixabay

Sice se to může zdát jako banalita, ale to, jak počítáte na prstech svých rukou, o vás hned řekne, z jaké části zeměkoule jste. I když bychom si mohli myslet, že to přeci všichni dělají stejně, není tomu tak, píše BBC. Některé styly počítání na prstech vás velmi překvapí.

Už jste se někdy hádali s kamarádem ze zahraničí u piva, jak divně počítá na prstech? Je to dost možné, protože když to dělá někdo jinak, hned vás to zarazí. Mimo jiné se tím prozrazovali špióni v různých světových válkách.

Většina Evropy to má podobně jako my, začíná počítat od jedné od palce se zavřenou pěstí a pokračuje dále. Některé části ale začínají počítat od malíčku a jsou tam i výjimky, například v některých částech Španělska nebo Velké Británie, kde počítají stejně jako v USA. Začínají ukazováčkem a pokračují až k malíčku a palec pak symbolizuje pětku. Zvláštní jevy se pak ale objevují při ukazování jednotlivých číslic. Tak schválně, jak ukážete třeba dvojku? Palec a ukazováček nebo ukazováček a prostředníček? Druhá varianta je například v některých částech Velké Británie považována za neslušnou. Hlavně je to znak pro mír. Také většinou ukazujeme, že je někdo jednička, palcem nahoru, přejal to tak i Facebook.

Další odlišnosti najdeme v Asii. V Číně například do pěti počítají jako v USA, ale dále používají symboly. Pamatujete si, jak jste na základní škole komunikovali se spolužáky pomocí prstové abecedy, když jste nemohli při hodině mluvit? Tak to je podobné, ale značí tím číslice 6–10. Dá se říci, že vůbec nemusejí používat druhou ruku, aby napočítali do 10. Specialitu mají i v Japonsku, kde otevřená ruka se sklopeným palcem znamená jedna a sklápěním dalších prstů od ukazováčku značí další číslice, až jim zbyde zavřená pěst jako pětka. Jak můžete vidět na videu níže, podobně to mají i jiné země. K dokonalosti to ovšem dovedli v Indii, kde k počítání používají také záhyby prstů, takže na jedné ruce napočítají dokonce do 20.

Zdroj: Ute’s International Lounge, BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

Když si jdou prasata zatrsat. Milují hudbu podobně jako lidé

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…