Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zahradní skleníky poslouží pro pěstování zeleniny, ovoce, rostlin, ale také třeba na cvičení jógy

Originální využití skleníku, Zdroj fotografie: gardenway.cz

Přemýšleli jste někdy o tom, jak všestranný může takový skleník na zahradě být? Tyto malé zahradní domky dávno neslouží pouze jako pěstírna okurek. A my vám teď poradíme, na co všechno se v dnešní době dají využít.

Skleníky malé i velké

Podoba skleníků může být opravdu různorodá. Může jít o malé domečky nebo ohromné stavby, i podle chtěného využití. Na zahrádce u domu nám asi poslouží menší provedení, ale třeba v zámeckých areálech jste jistě zahlédli i pořádné obry. Skleníky mohou být vyrobeny ze skla, plastových folií nebo tvrdého plastu. Konstrukce bývá vyrobena nejčastěji z kovu, ale existují i dřevěné varianty, které však mají nízkou odolnost. I z tohoto důvodu lze pořídit skleníky různých cenových kategorií. Podívat se na ně můžete například na gardenway.cz.

Jak je každému z nás známu, nejčastěji jsou využívány k pěstování různých druhů ovoce a zeleniny. A to zejména díky tomu, že poskytují výborné stabilní podmínky pro růst, zejména co se vlhkosti a teploty týče. Nejčastěji můžeme uvnitř skleníků v Česku najít rajčata, papriky, okurky, salátky nebo kedlubny.

Spousta lidí se ale neomezuje jen na pěstování potravin, ale pouští se i do odvážnějších experimentů, třeba s exotickými květinami. Oblibě se těší také pěstování vinné révy, které se díky skleníku nemusí dařit jen na jižní Moravě. Té se ve skleníku náramně daří a svým houževnatým vzrůstem poskytuje příjemný stín například pro rajčata. Dále se z řad rostlin bude ve skleníku dařit různým druhům citrusových stromů, kaktusů nebo bylinkám, což jistě ocení ti, kteří rádi vaří.

Skleník využitý ke cvičení jógy, Zdroj fotografie: Gardenway.cz

Co třeba jóga nebo relaxační místnost?

V dnešní době se však můžeme setkat i s netradičním využitím skleníků. Díky praktickým vlastnostem totiž neslouží jen k pěstování, ale také jako jakési oázy klidu, pohody a relaxace. Jedním z příkladů je využití skleníku na lekce bikram či hot jógy. Ta vyžaduje vyšší teplotu a vlhkost vzduchu, a právě s tím nám může skleník pomoci. Firmy, které disponují zahradou či alespoň prostornou terasou či střešním prostorem zase využívají skleníky jako ideální místo pro neformální setkávání zaměstnanců nebo i jako originální firemní místnost plnou zeleně, kterou lze využít i za chladnějšího počasí.

Zdroj: Autorský článek Veroniky Šemberové

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…