Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Záhada největšího dinosaura objasněna. Víme, co za ní stojí

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vydejte se s námi na stopu velkému dobrodružství. Největší nalezený masožravý dinosaurus zvaný spinosaurus pletl hlavu řadě výzkumníků, ale i laikům, které tento tvor fascinoval. Snažili se pochopit, jak toto nezvyklé, vodomilné zvíře žilo a lovilo. Brodilo se řekami a jezery jako volavky, nebo se potápělo jako krokodýli nebo hroši? Otázkám je jednou provždy konec. Díky analýze hustoty kostí už totiž známe odpověď.

Vědci zjistili, že spinosaurus a jeho příbuzný baryonyx měli extrémně husté kosti, které jim pomáhaly zůstat při lovu plně pod vodou. „Velmi se mi líbí představa, jak je toto obrovské, několikatunové zvíře ponořené ve vodě a chytá kořist. Je pozoruhodné, že měl na zádech obrovský plachtovitý hřeben, kvůli kterému by pro něj bylo těžké ukrýt se pod vodou. Realita je ale mnohem zlověstnější. Jedná se o něco jako žraločí ploutev, která vyčnívá nad hladinou,“ uvedl paleontolog Oxfordské univerzity a spoluautor studie Roger Benson.

Aby výzkumníci zjistili, nakolik hustota kostí přímo souvisí s životem ve vodě, nashromáždili údaje o 297 žijících i vyhynulých živočiších – suchozemských, obojživelných i vodních. Zjistili díky tomu, že hutné kosti měla zvířata přizpůsobená životu ve vodě, jako jsou velryby, tuleni, dugongové, hroši, krokodýli, tučňáci, ale i řada již vyhynulých mořských plazů. Stejnou hustotu kostí jako spinosaurus a baryonyx neměli žádní jiní dinosauři, což naznačuje, že byli jediní, kteří ze souše pokořili vodní svět.

Spinosaurus žil na území dnešní Afriky před zhruba 95 miliony let. Dospělý jedinec byl dlouhý asi 15 metrů a vážil okolo sedmi tun, hravě proto co do velikosti překonal nejznámějšího dávného masožravce Tyrannosaura rexe.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Po více než 150 letech se v hlavním městě Nového Zélandu vylíhli ptáci kivi

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…