Ve Francii se zrodil nápad, jak naložit s použitými rouškami, které zatěžují životní prostředí. Město Talence nedaleko Bordeaux bude společně s firmou Plaxtil ústenky sbírat, recyklovat a vyrábět z nich školní pomůcky pro děti.
Francouzská obec se 42 tisíci obyvatel v březnu slavnostně zahájila provoz prvního sběrného boxu na použité roušky. Společnost Plaxtil, která se specializuje na recyklaci textilií, jednorázové ústenky sváží ze sběrných míst, dekontaminuje je, a poté z nich vyrábí pravítka nebo úhloměry. Podle serveru České noviny se takto roušky zpracovávají celé, vyjma kovových sponek. Na jedno plastové pravítko nebo trojúhelník je jich potřeba asi dvacet.
Projekt je naplánován na deset týdnů, během kterých do něj město investuje asi deset tisíc eur. Cílem zastupitelů je vybrat 100 tisíc ústenek, z nichž se vyrobí 1600 sad školních potřeb pro děti. V obci navíc díky projektu vzniknou nová pracovní místa. Zároveň ušetří za nákup školních pomůcek, které děti ve Francii dostávají zdarma v rámci zajištění rovného přístupu ke vzdělání.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?
Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…