Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vyznamenaná krysa jde do důchodu. Pomáhala čistit Kambodžu od min

Ilustrační foto: Depositphotos

Speciálně vycvičené psy, kteří jsou schopni nalézt drogy nebo ztracené lidi, dokážou zastoupit i jiná zvířata. V Kambodži pomáhala pět let svým čichem krysa Magawa, která za svou práci získala vyznamenání. Nyní míří do důchodu.

Za svou kariéru vyčenichal sameček krysy obrovské 71 nášlapných min a 38 kusů nevybuchlé munice. Loni mu za tyto zásluhy udělila britská veterinární charita jako první kryse vyznamenání za odvahu a oddanost. „Ačkoliv se stále těší dobrému zdraví, dosáhl důchodového věku a je znatelně pomalejší,“ uvedla belgická nevládní organizace Apopo, která krysu vycvičila. Magawa podle ní od min a nevybuchlé munice vyčistil kambodžské území o rozloze 141 tisíc metrů čtverečních.

Magawa se narodil v roce 2014 v Tanzanii, v Kambodži působí od roku 2016. V důchodu bude žít ve stejné kleci jako doposud, přičemž ho čeká i stejný denní program s jedinou podstatnou výjimkou: už nebude chodit na minová pole. Bude ale dostávat stejné jídlo, pravidelně si bude hrát a půl hodiny denně cvičit. Čekají jej i pravidelné zdravotní prohlídky.

Krysy mají dobře vyvinutý čich a umí odhalit chemické složky ve výbušninách. Ignorují různé kovové úlomky a vyhledávají miny rychleji než člověk. Jakmile na nějakou narazí, upozorní na ni svého lidského spolupracovníka, který je doprovází. Charitativní organizace Apopo cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy. Výuka obvykle trvá jeden rok.

Zdroj: AP

Související články

Zaručeně zlepší den

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…