Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vyznamenaná krysa jde do důchodu. Pomáhala čistit Kambodžu od min

Ilustrační foto: Depositphotos

Speciálně vycvičené psy, kteří jsou schopni nalézt drogy nebo ztracené lidi, dokážou zastoupit i jiná zvířata. V Kambodži pomáhala pět let svým čichem krysa Magawa, která za svou práci získala vyznamenání. Nyní míří do důchodu.

Za svou kariéru vyčenichal sameček krysy obrovské 71 nášlapných min a 38 kusů nevybuchlé munice. Loni mu za tyto zásluhy udělila britská veterinární charita jako první kryse vyznamenání za odvahu a oddanost. „Ačkoliv se stále těší dobrému zdraví, dosáhl důchodového věku a je znatelně pomalejší,“ uvedla belgická nevládní organizace Apopo, která krysu vycvičila. Magawa podle ní od min a nevybuchlé munice vyčistil kambodžské území o rozloze 141 tisíc metrů čtverečních.

Magawa se narodil v roce 2014 v Tanzanii, v Kambodži působí od roku 2016. V důchodu bude žít ve stejné kleci jako doposud, přičemž ho čeká i stejný denní program s jedinou podstatnou výjimkou: už nebude chodit na minová pole. Bude ale dostávat stejné jídlo, pravidelně si bude hrát a půl hodiny denně cvičit. Čekají jej i pravidelné zdravotní prohlídky.

Krysy mají dobře vyvinutý čich a umí odhalit chemické složky ve výbušninách. Ignorují různé kovové úlomky a vyhledávají miny rychleji než člověk. Jakmile na nějakou narazí, upozorní na ni svého lidského spolupracovníka, který je doprovází. Charitativní organizace Apopo cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy. Výuka obvykle trvá jeden rok.

Zdroj: AP

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…