Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vyznamenaná krysa jde do důchodu. Pomáhala čistit Kambodžu od min

Ilustrační foto: Depositphotos

Speciálně vycvičené psy, kteří jsou schopni nalézt drogy nebo ztracené lidi, dokážou zastoupit i jiná zvířata. V Kambodži pomáhala pět let svým čichem krysa Magawa, která za svou práci získala vyznamenání. Nyní míří do důchodu.

Za svou kariéru vyčenichal sameček krysy obrovské 71 nášlapných min a 38 kusů nevybuchlé munice. Loni mu za tyto zásluhy udělila britská veterinární charita jako první kryse vyznamenání za odvahu a oddanost. „Ačkoliv se stále těší dobrému zdraví, dosáhl důchodového věku a je znatelně pomalejší,“ uvedla belgická nevládní organizace Apopo, která krysu vycvičila. Magawa podle ní od min a nevybuchlé munice vyčistil kambodžské území o rozloze 141 tisíc metrů čtverečních.

Magawa se narodil v roce 2014 v Tanzanii, v Kambodži působí od roku 2016. V důchodu bude žít ve stejné kleci jako doposud, přičemž ho čeká i stejný denní program s jedinou podstatnou výjimkou: už nebude chodit na minová pole. Bude ale dostávat stejné jídlo, pravidelně si bude hrát a půl hodiny denně cvičit. Čekají jej i pravidelné zdravotní prohlídky.

Krysy mají dobře vyvinutý čich a umí odhalit chemické složky ve výbušninách. Ignorují různé kovové úlomky a vyhledávají miny rychleji než člověk. Jakmile na nějakou narazí, upozorní na ni svého lidského spolupracovníka, který je doprovází. Charitativní organizace Apopo cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy. Výuka obvykle trvá jeden rok.

Zdroj: AP

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…