Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vysokoškoláků stálé přibývá. Od roku 1989 se počet ztrojnásobil

Za posledních 25 let vzrostl počet studentů vysokých škol na trojnásobek. Dle údajů Českého statistického úřadu si Česko výrazně polepšilo hlavně díky vzniku soukromých vysokých škol. Přibývá také zahraničních studentů a těch co studují dálkově.

Počet vysokoškoláku v Česku pořád roste, přestoje u nás stále nízké zastoupení studentů v poměru k počtu obyvatel v dané věkové skupině (18 – 23 let). Takzvaný Hrubý poměr zapsaných (HPZ) umožňuje srovnání s dalšími zeměmi EU. UNESCO uvádí, že průměrný HPZ byl v loňském školním roce kolem 60 procent. Například ve Finsku byl tento poměr 93.7 procent. Skandinávské země patří obecně mezi nejvzdělanější státy nejen Evropy. Naopak taková Británie se v tomto žebříčku umístila až za Českem. Přesto letos zaznamenala rekordní počet zájemců o vysokoškolské vzdělání, neboť počet přihlášek historicky poprvé překročil 500 tisíc.

Také v Česku zaznamenáváme velký boom v zájmu o studium na VŠ. Nejrapidnější nárůst proběhl od roku 2001, kdy postupně začalo vznikat relativně velké množství soukromých vysokých škol. Těch můžeme dnes již napočítat 43, tedy více než škol veřejných, které za poslední čtvrtstoletí vznikly pouze tři. V roce 1989 jsme v Česku měli celkově 23 veřejných škol s 69 fakultami. Také tento počet se za uplynulých 25 let více než zdvojnásobil a dnes již v Česku najdeme na 150 vysokoškolských fakult.

Největší nárůst byl ale rozhodně v počtu studentů. V roce 1989 studovalo na vysoké škole 113 tisíc lidí, v loňském školním roce to bylo více než třikrát tolik, 368 tisíc. Rapidně vzrost také počet zahraničních studentů, a to dvanáctinásobně, i počet dálkových studentů, kterých je nyní 6krát více než před 25 lety.

Nejoblíbenějším oborem loňského školního roku se stala ekonomie, kterou absolvovalo přes 24 tisíc žáků. Jen o pět tisíc lidí ménědostudovalo technické vědy a nauky a třetím nejčastěji voleným předmětem byly humanitní a společenské vědy s 15 tisíci studenty. Hned v závěsu za nimi je pak pedagogika, díky níž by se mohlo umístění Česka v celoevropských statistikách dále zlepšovat a za pár let bychom již mohly být i nad průměrem EU.

 

rozhlas.cz, Gabriela Dittrichová

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.