Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vysokoškoláků stálé přibývá. Od roku 1989 se počet ztrojnásobil

Za posledních 25 let vzrostl počet studentů vysokých škol na trojnásobek. Dle údajů Českého statistického úřadu si Česko výrazně polepšilo hlavně díky vzniku soukromých vysokých škol. Přibývá také zahraničních studentů a těch co studují dálkově.

Počet vysokoškoláku v Česku pořád roste, přestoje u nás stále nízké zastoupení studentů v poměru k počtu obyvatel v dané věkové skupině (18 – 23 let). Takzvaný Hrubý poměr zapsaných (HPZ) umožňuje srovnání s dalšími zeměmi EU. UNESCO uvádí, že průměrný HPZ byl v loňském školním roce kolem 60 procent. Například ve Finsku byl tento poměr 93.7 procent. Skandinávské země patří obecně mezi nejvzdělanější státy nejen Evropy. Naopak taková Británie se v tomto žebříčku umístila až za Českem. Přesto letos zaznamenala rekordní počet zájemců o vysokoškolské vzdělání, neboť počet přihlášek historicky poprvé překročil 500 tisíc.

Také v Česku zaznamenáváme velký boom v zájmu o studium na VŠ. Nejrapidnější nárůst proběhl od roku 2001, kdy postupně začalo vznikat relativně velké množství soukromých vysokých škol. Těch můžeme dnes již napočítat 43, tedy více než škol veřejných, které za poslední čtvrtstoletí vznikly pouze tři. V roce 1989 jsme v Česku měli celkově 23 veřejných škol s 69 fakultami. Také tento počet se za uplynulých 25 let více než zdvojnásobil a dnes již v Česku najdeme na 150 vysokoškolských fakult.

Největší nárůst byl ale rozhodně v počtu studentů. V roce 1989 studovalo na vysoké škole 113 tisíc lidí, v loňském školním roce to bylo více než třikrát tolik, 368 tisíc. Rapidně vzrost také počet zahraničních studentů, a to dvanáctinásobně, i počet dálkových studentů, kterých je nyní 6krát více než před 25 lety.

Nejoblíbenějším oborem loňského školního roku se stala ekonomie, kterou absolvovalo přes 24 tisíc žáků. Jen o pět tisíc lidí ménědostudovalo technické vědy a nauky a třetím nejčastěji voleným předmětem byly humanitní a společenské vědy s 15 tisíci studenty. Hned v závěsu za nimi je pak pedagogika, díky níž by se mohlo umístění Česka v celoevropských statistikách dále zlepšovat a za pár let bychom již mohly být i nad průměrem EU.

 

rozhlas.cz, Gabriela Dittrichová

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.