Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výrobek budoucnosti ve tvaru skateboardu má zvedat zboží i budovy

Američtí novináři měli příležitost vyzkoušet „létající skateboard“, který na světlo světa uvedla kalifornská společnost Arx Pax. Vznášející se prkno Hendo by se mělo za rok dostat k prvním zájemcům. Firma chce totiž technologii výrobku posunout dále a využívat ji pro manipulaci nejen s těžkým zbožím, ale i k ochraně budov a objektů při zemětřesení.

Vznášející se skateboard je ukázkou současného stavu vývoje takzvané architektury magnetického pole, na jehož činnosti firma Arx Pax momentálně pracuje. Jedná se tedy o technologii usměrnění magnetického pole tak, aby nebylo rovnoměrné všemi směry, ale aby vyzařovalo jen jedním přesně určeným směrem. Síly se poté vzájemně sčítají kombinací více zdrojů elektromagnetického pole a umožňují tak levitaci objektu nad kovovou podložkou.

Bezdotykové klouzání si mohli vyzkoušet američtí novináři ze západního pobřeží USA. Samotný levitační výrobek má být vyvinutý i v aplikaci říditelné podobě a chtějí jej připravit jako montážní kit. Tento kit si zájemce poté namontuje tam, kde bude chtít jeho funkce využít.

Historie tohoto vynálezu není nijak vzdálená, protože například vývoj magnetických vozidel probíhal již od šedesátých let minulého století. V roce 1984 byla zprovozněna první komerční trať s magnetickým vlakem, jež byla dlouhá 600m a spojovala letiště a nádraží v Birminghamu. V současné době jsou tyto magnetické vlaky v provozu na dvou tratích, především v Šanghaji a v Japonsku. Rozdíl mezi levitujícím prknem a magnetickým vozidlem je jediný. Vlaky potřebují vodící dráhu, po které se pohybují.

Společnost Arx Pax tedy vyvinula takové stabilizované řízení magnetického toku, aby se mohl objekt pohybovat zcela nezávisle na vodících drahách. Pohyb objektu pak musí být řízen obsluhou anebo systémem.

Díky akumulátorům, které nyní Hendo Hooveboard pohánějí, vydrží v provozu sedm minut. Nutno zmínit, že magnetický skateboard také v chodu vydává nepříjemné a hlasité vrčení, které je podporováno mírnými vibracemi. Těchto vad na kráse se chtějí ale tvůrci v průběhu vývoje zbavit.

Skateboard neposlouží jenom zvědavým nadšencům nebo mladým lidem. Praktické využití může mít v letectví. Letadlo by startovalo z magnetického polštáře a tím by se ve výsledku ušetřilo palivo nebo energie. Druhou oblastí, kde lze vynález využít, může být stavebnictví. Na vznášejících se základech by se postavily celé domy a taky by se zlepšila bezpečnost při zemětřesení či záplavách. Dům se tedy v průběhu vznikajícího nebezpečí zvedne nad zemský povrch a vše zůstane takřka netknuté.

FOTO: youtube.com

 

Zdroj: idnes.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…