Výroba textilu z břízy může dle vědců zmírnit negativní vliv oděvního průmyslu na životní prostředí

1 minuta radosti
Objev podpořila i finská první dáma Jenni Haukiová, která si oblékla šaty vyrobené z kmenů finských bříz. Zdroj fotografie: aalto.fi

Novou technologii na výrobu textilu ze dřeva vymysleli odborníci z univerzity Aalto v Helsinkách. Podle nich může materiál z kmenu finských bříz omezit záporný dopad oděvního průmyslu na životní prostředí.

Akademici pojmenovali novou technologii Ioncell. Jedná se o nový proces výroby textilií, který šetří životní prostředí ve srovnání se standardní produkcí klasické bavlny. Hlavní surovinou je dřevo, které by jinak bylo určeno do odpadu. Místo něho se dá použít i recyklovaný karton, papír, nebo již použitá bavlna. Výsledná vlákna jsou jemná a lesklá.

Tým univerzitních odborníků věří v úspěch svého vynálezu. Nyní proto produkuje zkušební vzorky. Francouzský prezident Macron proto při návštěvě univerzit obdržel šálu vyrobenou touto technologií ze starých džínů. Objev podpořila i finská první dáma Jenni Haukiová. Na nedávné oslavě Dne nezávislosti si oblékla šaty vyrobené právě z kmenů finských bříz.

Zdroj: idnes.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Z rostoucí obliby kompostování se radují nejen žížaly. Na náš život má zásadní vliv

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura