Výroba textilu z břízy může dle vědců zmírnit negativní vliv oděvního průmyslu na životní prostředí

Objev podpořila i finská první dáma Jenni Haukiová, která si oblékla šaty vyrobené z kmenů finských bříz. Zdroj fotografie: aalto.fi

Novou technologii na výrobu textilu ze dřeva vymysleli odborníci z univerzity Aalto v Helsinkách. Podle nich může materiál z kmenu finských bříz omezit záporný dopad oděvního průmyslu na životní prostředí.

Akademici pojmenovali novou technologii Ioncell. Jedná se o nový proces výroby textilií, který šetří životní prostředí ve srovnání se standardní produkcí klasické bavlny. Hlavní surovinou je dřevo, které by jinak bylo určeno do odpadu. Místo něho se dá použít i recyklovaný karton, papír, nebo již použitá bavlna. Výsledná vlákna jsou jemná a lesklá.

Tým univerzitních odborníků věří v úspěch svého vynálezu. Nyní proto produkuje zkušební vzorky. Francouzský prezident Macron proto při návštěvě univerzit obdržel šálu vyrobenou touto technologií ze starých džínů. Objev podpořila i finská první dáma Jenni Haukiová. Na nedávné oslavě Dne nezávislosti si oblékla šaty vyrobené právě z kmenů finských bříz.

Zdroj: idnes.cz

Autor článku

Zuzana Tomášková