Výroba textilu z břízy může dle vědců zmírnit negativní vliv oděvního průmyslu na životní prostředí

1 minuta radosti
Objev podpořila i finská první dáma Jenni Haukiová, která si oblékla šaty vyrobené z kmenů finských bříz. Zdroj fotografie: aalto.fi

Novou technologii na výrobu textilu ze dřeva vymysleli odborníci z univerzity Aalto v Helsinkách. Podle nich může materiál z kmenu finských bříz omezit záporný dopad oděvního průmyslu na životní prostředí.

Akademici pojmenovali novou technologii Ioncell. Jedná se o nový proces výroby textilií, který šetří životní prostředí ve srovnání se standardní produkcí klasické bavlny. Hlavní surovinou je dřevo, které by jinak bylo určeno do odpadu. Místo něho se dá použít i recyklovaný karton, papír, nebo již použitá bavlna. Výsledná vlákna jsou jemná a lesklá.

Tým univerzitních odborníků věří v úspěch svého vynálezu. Nyní proto produkuje zkušební vzorky. Francouzský prezident Macron proto při návštěvě univerzit obdržel šálu vyrobenou touto technologií ze starých džínů. Objev podpořila i finská první dáma Jenni Haukiová. Na nedávné oslavě Dne nezávislosti si oblékla šaty vyrobené právě z kmenů finských bříz.

Zdroj: idnes.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.