Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výprava z brněnského VUT přivezla fotky zatmění, které pomohou poznat Slunce

2 minuty radosti
Zdroj: vutbr.cz

Měsíce příprav a nakonec jen 3 minuty a 20 vteřin – právě tolik času měla letos výprava za zatměním Slunce na to, aby pořídila dostatek snímků naší nejbližší hvězdy. Celá expedice se vydala do Indonésie, aby získala snímek tzv. bílé koróny, která ukazuje rozložení volných elektronů. Přestože počasí nepřálo, podařilo se zástupcům Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně získat potřebná data pro zobrazení sluneční koróny tak, jak ji dokáže vidět lidské oko.

Členové expedice si sami nejprve nebyli jisti, zda mají dostatek informací pro všechny potřebné výpočty. Nakonec se ale ukázalo, že se vědcům podařilo získat dostatek podkladů i pro čáry ionizovaného železa. „Slunce se neuvěřitelně rychle mění, každá koróna při zatmění vypadá úplně jinak. Cyklus sluneční činnosti má periodicitu přibližně 11 let, takže nyní máme už téměř pokrytý a zmapovaný jeden sluneční cyklus,“ vysvětlil vedoucí výpravy Miloslav Druckmüller.

Zatmění dává vědcům maximálně jednou ročně velmi krátkou šanci na pozorování. Už nyní se zástupci tzv. Shadow-tracking Expedition připravují na jubilejní desátý ročník. „Příští rok prochází pás zatmění napříč Spojenými státy. Havajská univerzita tedy plánuje rekordních deset pozorovacích míst, což je velmi ambiciózní projekt. Protože bude potřeba mnohem více pracovníků, je pravděpodobné, že příští rok bude výprava ještě rozsáhlejší než letos,“ naznačil plány do budoucna Druckmüller.

Na video z výpravy se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/watch?v=SzpH_aQKqtA

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.