Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výprava z brněnského VUT přivezla fotky zatmění, které pomohou poznat Slunce

2 minuty radosti
Zdroj: vutbr.cz

Měsíce příprav a nakonec jen 3 minuty a 20 vteřin – právě tolik času měla letos výprava za zatměním Slunce na to, aby pořídila dostatek snímků naší nejbližší hvězdy. Celá expedice se vydala do Indonésie, aby získala snímek tzv. bílé koróny, která ukazuje rozložení volných elektronů. Přestože počasí nepřálo, podařilo se zástupcům Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně získat potřebná data pro zobrazení sluneční koróny tak, jak ji dokáže vidět lidské oko.

Členové expedice si sami nejprve nebyli jisti, zda mají dostatek informací pro všechny potřebné výpočty. Nakonec se ale ukázalo, že se vědcům podařilo získat dostatek podkladů i pro čáry ionizovaného železa. „Slunce se neuvěřitelně rychle mění, každá koróna při zatmění vypadá úplně jinak. Cyklus sluneční činnosti má periodicitu přibližně 11 let, takže nyní máme už téměř pokrytý a zmapovaný jeden sluneční cyklus,“ vysvětlil vedoucí výpravy Miloslav Druckmüller.

Zatmění dává vědcům maximálně jednou ročně velmi krátkou šanci na pozorování. Už nyní se zástupci tzv. Shadow-tracking Expedition připravují na jubilejní desátý ročník. „Příští rok prochází pás zatmění napříč Spojenými státy. Havajská univerzita tedy plánuje rekordních deset pozorovacích míst, což je velmi ambiciózní projekt. Protože bude potřeba mnohem více pracovníků, je pravděpodobné, že příští rok bude výprava ještě rozsáhlejší než letos,“ naznačil plány do budoucna Druckmüller.

Na video z výpravy se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/watch?v=SzpH_aQKqtA

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.