Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vybíráte knihy očima? Toto jsou nejkrásnější české publikace loňského roku

Ilustrační foto: Pexels

Více než tři sta knih se přihlásilo do letošního ročníku soutěže Nejkrásnější česká kniha 2020. Ocenění každoročně uděluje Ministerstvo kultury ČR a porotci hodnotí jak grafické, tak polygrafické zpracování a ilustrace knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách.

Nejvíce ocenění napříč kategoriemi získala grafická designérka Adéla Svobodová, jejíž publikaci Výstava jako médium ocenila Unie grafického designu a rovněž se umístila na prvním místě v kategorii Odborná literatura. „Adéla Svobodová prokázala svoji profesionalitu a zkušenost tím, s jakou přesvědčivostí a lehkostí dokázala graficky roztřídit takové penzum informací a obrazového materiálu do podoby, při které se čtenář s chutí začte do odborných textů na uměnovědné téma, a přitom neztrácí pozornost ani chuť listovat dál,” uvedl člen výtvarné poroty Karel Štědrý.

Modrá v modré. Foto: Ministerstvo kultury ČR

Mezi bibliofiliemi, tedy knihami, jež jsou předmětem sběratelského zájmu, zvítězilo přebásněné dílo Chvála stvoření Františka z Assisi od českého básníka Petra Borkovce. Grafickou úpravu knize dala Zuzana Lednická. „Grafička vystihla intenzitu krátké básně skrz abstraktní spektrum barev, jež se propisují do samotného textu a vytvářejí kontinuální ilustraci,“ napsala ve svém komentáři porotkyně Emma Hanzlíková.

Chvála stvoření Františka z Assisi. Foto: Ministerstvo kultury ČR

V kategorii dětské literatury první místo obsadila kniha Safíroví ledňáčci a Glutaman, mezi učebnicemi se porotě nejvíce zalíbila Typokniha aneb průvodce tvorbou tiskovin od Filipa Blažka. Cenu mladému tvůrci do 30 let získaly Tereza Bierská a Nela Klímová za publikaci Svátosti. Nejkrásnější knihou o výtvarném umění se stal autorský projekt maďarské umělkyně Andi Schmied Private Views: A High‑Rise Panorama of Manhattan vydaný pražskou VI PER gallery.

Safíroví ledňáčci a Glutaman. Foto: Ministerstvo kultury ČR 

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…