Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vybíráte knihy očima? Toto jsou nejkrásnější české publikace loňského roku

Ilustrační foto: Pexels

Více než tři sta knih se přihlásilo do letošního ročníku soutěže Nejkrásnější česká kniha 2020. Ocenění každoročně uděluje Ministerstvo kultury ČR a porotci hodnotí jak grafické, tak polygrafické zpracování a ilustrace knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách.

Nejvíce ocenění napříč kategoriemi získala grafická designérka Adéla Svobodová, jejíž publikaci Výstava jako médium ocenila Unie grafického designu a rovněž se umístila na prvním místě v kategorii Odborná literatura. „Adéla Svobodová prokázala svoji profesionalitu a zkušenost tím, s jakou přesvědčivostí a lehkostí dokázala graficky roztřídit takové penzum informací a obrazového materiálu do podoby, při které se čtenář s chutí začte do odborných textů na uměnovědné téma, a přitom neztrácí pozornost ani chuť listovat dál,” uvedl člen výtvarné poroty Karel Štědrý.

Modrá v modré. Foto: Ministerstvo kultury ČR

Mezi bibliofiliemi, tedy knihami, jež jsou předmětem sběratelského zájmu, zvítězilo přebásněné dílo Chvála stvoření Františka z Assisi od českého básníka Petra Borkovce. Grafickou úpravu knize dala Zuzana Lednická. „Grafička vystihla intenzitu krátké básně skrz abstraktní spektrum barev, jež se propisují do samotného textu a vytvářejí kontinuální ilustraci,“ napsala ve svém komentáři porotkyně Emma Hanzlíková.

Chvála stvoření Františka z Assisi. Foto: Ministerstvo kultury ČR

V kategorii dětské literatury první místo obsadila kniha Safíroví ledňáčci a Glutaman, mezi učebnicemi se porotě nejvíce zalíbila Typokniha aneb průvodce tvorbou tiskovin od Filipa Blažka. Cenu mladému tvůrci do 30 let získaly Tereza Bierská a Nela Klímová za publikaci Svátosti. Nejkrásnější knihou o výtvarném umění se stal autorský projekt maďarské umělkyně Andi Schmied Private Views: A High‑Rise Panorama of Manhattan vydaný pražskou VI PER gallery.

Safíroví ledňáčci a Glutaman. Foto: Ministerstvo kultury ČR 

Související články

Zaručeně zlepší den

Sochy ohrožených zvířat z písku potěší návštěvníky Pusteven

Hned dvě závodnice přepsaly historii, když zvládly Ironmana pod 8 hodin

Možná konečně víme, proč ženy cítí chlad intenzivněji než muži

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…