Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vrány nám mohou pomoct zbavit se nedopalků v ulicích

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: crowdedcities.com

Je jednoduché vyhodit na zem sáček od brambůrků, žvýkačku nebo filtr z cigarety. Sesbírat ale všechno tohle smetí je nadlidský úkol. Právě tím se inspirovala nizozemská dvojice designerů, kteří spustili projekt Crowded Cities a rozhodli se bojovat proti znečištění velice netradičním způsobem.

Princip Crowded Cities stojí na známém českém přísloví „bez práce nejsou koláče“. Speciálně vycvičené vrány, které jsou perfektně zvyklé na městské prostředí, přináší nedopalky do tzv. Crowbaru. Jde o jednoduchý systém připomínající moderní ptačí budku. Ve spodní části se nachází místo pro odpadky, v horní části pak zásobník s krmením.

Vždy, když vrána přiletí s cigaretovým filtrem, vhodí jej do spodní části konstrukce. Zde kamera rozpozná, jestli jde opravdu o filtr a v případě shody spustí vráně z horní části krmení na speciální stoleček. Tak vrána dostane odměnu za svou práci a zároveň povzbuzení k dalšímu sběru. Tvůrci projektu doufají, že časem by se princip mohla naučit celá hejna vran.

Motivací dvojici Rubenu van der Vleutenovi a Bobu Spikmanovi byla skutečnost, že ročně je v Nizozemí vyhozeno na ulici více než 6 miliard nedopalků. Každému filtru pak trvá až 12 let, než se rozloží. Právě vrány si vybrali pro svůj experiment hlavně kvůli jejich inteligenci. Oba designéři věří, že tímto způsobem mohou výrazně přispět ke snížení znečištění měst.

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Blesky nemusí jen ničit. V Panamě pomáhají některým stromům růst

U břehů Antarktidy objevila expedice ostrov, který dosud neznaly mapy

Lední medvědice v Kanadě překvapila vědce vzácnou adopcí mláděte

Chytrá domácnost pro alergiky: jak nastavit ložnici na jaro

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…