Vrány nám mohou pomoct zbavit se nedopalků v ulicích

Zdroj fotografie: crowdedcities.com

Je jednoduché vyhodit na zem sáček od brambůrků, žvýkačku nebo filtr z cigarety. Sesbírat ale všechno tohle smetí je nadlidský úkol. Právě tím se inspirovala nizozemská dvojice designerů, kteří spustili projekt Crowded Cities a rozhodli se bojovat proti znečištění velice netradičním způsobem.

Princip Crowded Cities stojí na známém českém přísloví „bez práce nejsou koláče“. Speciálně vycvičené vrány, které jsou perfektně zvyklé na městské prostředí, přináší nedopalky do tzv. Crowbaru. Jde o jednoduchý systém připomínající moderní ptačí budku. Ve spodní části se nachází místo pro odpadky, v horní části pak zásobník s krmením.

Vždy, když vrána přiletí s cigaretovým filtrem, vhodí jej do spodní části konstrukce. Zde kamera rozpozná, jestli jde opravdu o filtr a v případě shody spustí vráně z horní části krmení na speciální stoleček. Tak vrána dostane odměnu za svou práci a zároveň povzbuzení k dalšímu sběru. Tvůrci projektu doufají, že časem by se princip mohla naučit celá hejna vran.

Motivací dvojici Rubenu van der Vleutenovi a Bobu Spikmanovi byla skutečnost, že ročně je v Nizozemí vyhozeno na ulici více než 6 miliard nedopalků. Každému filtru pak trvá až 12 let, než se rozloží. Právě vrány si vybrali pro svůj experiment hlavně kvůli jejich inteligenci. Oba designéři věří, že tímto způsobem mohou výrazně přispět ke snížení znečištění měst.

Autor článku

Eva Krejčí