Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vrány nám mohou pomoct zbavit se nedopalků v ulicích

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: crowdedcities.com

Je jednoduché vyhodit na zem sáček od brambůrků, žvýkačku nebo filtr z cigarety. Sesbírat ale všechno tohle smetí je nadlidský úkol. Právě tím se inspirovala nizozemská dvojice designerů, kteří spustili projekt Crowded Cities a rozhodli se bojovat proti znečištění velice netradičním způsobem.

Princip Crowded Cities stojí na známém českém přísloví „bez práce nejsou koláče“. Speciálně vycvičené vrány, které jsou perfektně zvyklé na městské prostředí, přináší nedopalky do tzv. Crowbaru. Jde o jednoduchý systém připomínající moderní ptačí budku. Ve spodní části se nachází místo pro odpadky, v horní části pak zásobník s krmením.

Vždy, když vrána přiletí s cigaretovým filtrem, vhodí jej do spodní části konstrukce. Zde kamera rozpozná, jestli jde opravdu o filtr a v případě shody spustí vráně z horní části krmení na speciální stoleček. Tak vrána dostane odměnu za svou práci a zároveň povzbuzení k dalšímu sběru. Tvůrci projektu doufají, že časem by se princip mohla naučit celá hejna vran.

Motivací dvojici Rubenu van der Vleutenovi a Bobu Spikmanovi byla skutečnost, že ročně je v Nizozemí vyhozeno na ulici více než 6 miliard nedopalků. Každému filtru pak trvá až 12 let, než se rozloží. Právě vrány si vybrali pro svůj experiment hlavně kvůli jejich inteligenci. Oba designéři věří, že tímto způsobem mohou výrazně přispět ke snížení znečištění měst.

Související články

Inspirace

Nový prototyp auta usnadňuje cestování vozíčkářům

Inspirace

Ženy v Himálajích se svým projektem chtějí zachránit sněžné leopardy

Inspirace

Nizozemská firma vyrábí odpadkové koše udržitelným způsobem

Inspirace

Kocour z útulku získal místo na britském ministerstvu

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.