Vrány nám mohou pomoct zbavit se nedopalků v ulicích

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: crowdedcities.com

Je jednoduché vyhodit na zem sáček od brambůrků, žvýkačku nebo filtr z cigarety. Sesbírat ale všechno tohle smetí je nadlidský úkol. Právě tím se inspirovala nizozemská dvojice designerů, kteří spustili projekt Crowded Cities a rozhodli se bojovat proti znečištění velice netradičním způsobem.

Princip Crowded Cities stojí na známém českém přísloví „bez práce nejsou koláče“. Speciálně vycvičené vrány, které jsou perfektně zvyklé na městské prostředí, přináší nedopalky do tzv. Crowbaru. Jde o jednoduchý systém připomínající moderní ptačí budku. Ve spodní části se nachází místo pro odpadky, v horní části pak zásobník s krmením.

Vždy, když vrána přiletí s cigaretovým filtrem, vhodí jej do spodní části konstrukce. Zde kamera rozpozná, jestli jde opravdu o filtr a v případě shody spustí vráně z horní části krmení na speciální stoleček. Tak vrána dostane odměnu za svou práci a zároveň povzbuzení k dalšímu sběru. Tvůrci projektu doufají, že časem by se princip mohla naučit celá hejna vran.

Motivací dvojici Rubenu van der Vleutenovi a Bobu Spikmanovi byla skutečnost, že ročně je v Nizozemí vyhozeno na ulici více než 6 miliard nedopalků. Každému filtru pak trvá až 12 let, než se rozloží. Právě vrány si vybrali pro svůj experiment hlavně kvůli jejich inteligenci. Oba designéři věří, že tímto způsobem mohou výrazně přispět ke snížení znečištění měst.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura