Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vinobus umožní od září poznat Moravu nevšedním způsobem

Z vinobusu můžete ochutnat ta nejlepší moravská vína. Zdroj: Dollar Photo Club

Již na letošním vinobraní mohou návštěvníci Znojemska využít tzv. vinobusů, tedy vinařských autobusů, a projet s nimi nejkrásnější místa Moravy. Trasa vinařského autobusu bude dlouhá asi šedesát dva kilometrů a povede ze Znojma do místních vinařských obcí.

„Projekt bude propojený s cyklotrasami. Vinobus s kapacitou třicet dva míst bude vybaven i nosiči na kola, trasa bude objízdná čtyřikrát denně, každá ze zatím devatenácti zastávek bude označena informačním panelem. Na něm se dozvíte, jaké sklepy v okolí jsou otevřené. Vzniknou i webové stránky projektu, kde bude možné si naplánovat cestu,“ vysvětlil předseda VOC Znojmo František Koudela.

Vinařský autobus by měl začít pravidelně jezdit od začátku příštího roku, avšak již v září na letošním Znojemském historickém vinobraní se lidé mohou těšit na první projížďky. „Na vinobraní se letos chci zajet podívat, vinařský autobus zní jako skvělá příležitost k poznání obcí a sklípků, kam bych se jinak nepodívala. Nedávno jsem Moravu projela na kole a určitě bych vinobusu, kde by bylo možné na chvíli kola uskladnit a odpočinout si, využila,“ dodala Marie Jahodová z Blanska.

Lidé si budou moci vybrat, zda chtějí trasu projet sami nebo s průvodcem. Hlavním lákadlem vinařského autobusu je volnost v tom, že návštěvníci mohou kdekoliv vystoupit, ochutnat vína, porozhlédnout se po okolí a počkat na další spoj.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

NASA chce zavést jednotný lunární čas

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…