Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Veřejné židle a stolky se vracejí do Prahy, oživí přes 60 lokalit

3 minuty radosti
Zdroj fotografie: iprpraha.cz

Jak poznáte, že začalo jaro? Ptáci se vracejí z teplých krajin, ženy začínají oblékat sukně a v Praze přibývají místa k veřejnému posezení. Letos už při své třetí sezóně a ve stále rostoucím počtu.

Pod názvem Pražské židle & stolky se ukrývá projekt, který rozšiřuje pražský venkovní mobiliář. Během dubna tak v hlavním městě opět přibudou stovky židlí a stolů, kde si budou moct občané i turisté sníst oběd, přečíst knihu nebo posedět s přáteli. Po pozitivních zkušenostech z předchozích let se architekti rozhodli mobiliář tuto sezónu poprvé nezamykat.

K místům z předchozích let letos přibudou nová – ostrov Štvanice, kampus Albertov nebo Strossmayerovo náměstí. Jako provozovatelé židlí a stolků se mohou přihlásit občané, spolky, kulturní instituce i soukromé subjekty. „Zájem ze stran správců a uživatelů svědčí o tom, že Pražané se rádi účastní kultivace veřejných prostranství, ale také to, že možnost kvalitního posezení ve městě stále chybí,“ vysvětluje náměstkyně Petra Kolínská.

Projekt od své pilotní sezóny velmi rychle roste. Zatímco v roce 2016 město rozmístilo 340 židlí a 90 stolků v osmi lokalitách, o rok později už počet míst narostl na pětinásobek, židlí bylo 1261 a stolků 322. Letos je lokalit přes 60, s čímž pochopitelně značně naroste i velikost mobiliáře.

„Lidé si k židlím a stolkům v Libušině ulici našli cestu celkem rychle.  Složení návštěvníků je různorodé, rodiny s dětmi, lidé ze sousedství, kteří si tu na chvíli sednou na procházce se psem, mladí lidé, co se tu posadí na kus řeči, stejně jako party, popíjející večer pivo či víno,“ vyjmenovává možnosti využití z praxe místní správkyně Hana Čápová.

Pražské židle & stolky také postupně přicházejí s různými novinkami. Loni například otestovali krátkodobé zapůjčení mobiliáře na kulturní akce a v některých lokalitách i zimní provoz. Letos se pozornost zaměří na udržování pořádku v okolích míst s posezením.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zázračná síla objetí: proč bychom se měli objímat častěji?

Vědecky potvrzeno. Nadávání snižuje bolest a dělá nás silnějšími

Které místo na světě je nejlepší? Známe výsledky turistických Oscarů!

Vědci objevili novou část lidského těla skrytou v čelisti

Inspirativní rozhovor

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Přečtěte si rozhovor s cestovatelkou Nicolette Havlovou, která se vydala pěšky s batohem na zádech na pouť do tureckého Istanbulu.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…