Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci z Brna vyslali do vesmíru mikrořasy. Mohou sloužit k výrobě biopaliva či čištění vody

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně zkoumají dopady kosmické radiace a ultrafialového záření na přežití a růst mikrořas. Loni na podzim vědci vyslali do stratosféry sondu s desítkami těchto jednobuněčných organismů. Poznatky z tohoto výzkumu chtějí využít k určení odolných druhů, které by mohli astronauti využívat k výrobě biopaliva nebo čištění vody, ale také i jako doplněk stravy, píše MENDELU na svém webu.

 „Na mikrořasách je skvělé, že mají několik využití. Lidé znají třeba chlorelu, která se používá jako doplněk stravy a obsahuje proteiny, vitamíny, antioxidanty, B12 a další prospěšné věci. Ve vesmíru se ale nabízí možností mnohem víc,“ řekla Katarína Molnárová z Laboratoře Space Agri Technologies na AF MENDELU.

Vědkyně se chce věnovat odbourávání toxických látek pomocí mikrořas. „Například půda na Marsu obsahuje velké množství perchlorátů, což jsou toxické soli, které způsobují poruchy štítné žlázy,“ pokračuje Molnárová. Tyto soli se dostanou do rostlin pěstovaným na půdě Marsu. Lidskému tělu by pak konzumace těchto plodin mohla způsobit závažné zdravotní problémy. Právě pomocí mikrořas by podle vědkyně bylo možné tyto toxické látky odbourat.

Hodinový pobyt ve vesmíru

Minulý rok vědci poslali do stratosféry okolo sedmdesáti vzorů různých mikrořas. Ve výšce 35 kilometrů byla sonda zhruba hodinu. „Cestu do vesmíru nepřežilo zhruba 5 procent vzorků, což považujeme za dobrý výsledek,“ řekla Molnárová. Vědce překvapilo, že tyto mikroorganismy se z působení radiace, UV záření a změny teploty vzpamatovávaly i dva týdny po návratu.

Vědci plánují i další výzkumy, kterými by na nová zjištění mohli navázat. V jednom chtějí vytvořit určitý katalog mikrořas, kde by byly shrnuty reakce jednotlivých druhů na podmínky vesmíru. V druhém případě pak chtějí problematiku mikrořas spojit s genovým inženýrstvím a vyšlechtit takřka dokonalou vesmírnou řasu.

Zdroj: Mendelova univerzita v Brně

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Úspěch na poli architektury. Novou dominantu albánské Tirany vytvoří duo Chybik + Kristof

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…