Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci objevili život na místě, kde by to nikdo nečekal

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Život je silnější, než jsme si dovedli představit. Dokáže přežít i nad bodem varu. Oceánografové z USA, Německa a Japonska jej našli v usazeninách na dně moře, kde teploty dosahují 120 stupňů Celsia.

Pomocí sondy u břehů Japonska odborníci zjistili, že rozmanitost druhů mikrobů hluboko v oceánu je velká, dokonce podobná jako na zemském povrchu. V podmořském příkopu Nankai v hloubce šesti tisíc metrů se vědci vrtnou soupravou dostali 1180 metrů pod dno oceánu. Zjistili přitom, že zatímco při 45 stupních Celsia populace mikrobů prořídly, níže v usazeninách vědci život znovu nalezli. Informovala o tom studie publikovaná v časopise Science.

Pro lidstvo je dobré vědět, že hluboko v moři žijí desítky tisíc druhů milimetrových tvorů. „Spolupracují, a spolu s tím, co žije na povrchu, dávají dohromady biosféru,“ vysvětlil pro Český rozhlas teoretický a molekulární biolog Anton Markoš. Nové druhy mikroskopických organismů se nacházejí hlavně v půdě a ve vodě. Odhalit je dokážou vědci pomocí metody takzvaného environmentálního sekvenování.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.