Život je silnější, než jsme si dovedli představit. Dokáže přežít i nad bodem varu. Oceánografové z USA, Německa a Japonska jej našli v usazeninách na dně moře, kde teploty dosahují 120 stupňů Celsia.
Pomocí sondy u břehů Japonska odborníci zjistili, že rozmanitost druhů mikrobů hluboko v oceánu je velká, dokonce podobná jako na zemském povrchu. V podmořském příkopu Nankai v hloubce šesti tisíc metrů se vědci vrtnou soupravou dostali 1180 metrů pod dno oceánu. Zjistili přitom, že zatímco při 45 stupních Celsia populace mikrobů prořídly, níže v usazeninách vědci život znovu nalezli. Informovala o tom studie publikovaná v časopise Science.
Pro lidstvo je dobré vědět, že hluboko v moři žijí desítky tisíc druhů milimetrových tvorů. „Spolupracují, a spolu s tím, co žije na povrchu, dávají dohromady biosféru,“ vysvětlil pro Český rozhlas teoretický a molekulární biolog Anton Markoš. Nové druhy mikroskopických organismů se nacházejí hlavně v půdě a ve vodě. Odhalit je dokážou vědci pomocí metody takzvaného environmentálního sekvenování.
Zdroj: iRozhlas
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.