V Zoo Dvůr Králové se radují z nových přírůstků vzácných nosorožců

Zdroj fotografie: Safari park Dvůr Králové

Chov nosorožců ve Dvoře Králové slaví další úspěchy. Podařilo se odchovat mládě vzácného nosorožce černého. S novým přírůstkem má nyní skupina černých nosorožců devatenáct jedinců, což je vůbec nejvíc v historii zahrady. V rámci projektu záchrany kriticky ohrožených nosorožců bílých jižních byla do Dvora převezena také samice z Francie.

Matkou nového přírůstku je dvanáctiletá samice Maisha, otcem samec Mweru. „Maisha přivedla na svět v minulosti bez problému dvě mláďata a vše proběhlo hladce i tentokrát. Sameček váží čtyřicet jedna kilo a je tak jedním z největších mláďat, jaké jsme tu kdy měli,” řekl zoolog Jiří Hrubý. „Je to velmi silné a živé mládě. Stačila mu ani ne půl hodina a už se dokázalo poprvé postavit na všechny čtyři,” dodal Hrubý. Mládě tráví dny zatím společně s matkou, která se o něj vzorně stará, ve vnitřní ubikaci. Ven spolu začnou chodit po Novém roce, pokud to počasí dovolí.

„Narozené mládě je už šestačtyřicátým nosorožcem černým, který u nás přišel na svět,“ řekl ředitel zoologické zahrady Přemysl Rabas. „I díky tomu, jak se nám v chovu tohoto druhu daří, můžeme tato kriticky ohrožená zvířata vracet zpátky do Afriky. Nyní se u nás na převoz do Rwandy připravuje pět jedinců,“ doplnil Rabas.

Kromě narozeného mláděte se ve dvorské zoo radují i z nové samice kriticky ohroženého nosorožce bílého jižního. Jabulina dorazila ze Zoo Montpellier, aby se připojila ke stávající skupině druhu – jednomu samci a dvěma samicím. Převoz do Dvora Králové jí byl doporučen koordinátorem chovu nosorožců bílých, ve Francii se jí totiž nepodařilo spojit se samcem a muselo dojít k výměně samic. „U nás máme se spojování nosorožců bohaté zkušenosti, proto jsme ji neměli důvod odmítnout. Pokusíme se ji postupně začlenit do stávající fungující skupiny,“ uvedl Jiří Hrubý.

Autor článku