Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Zoo Dvůr Králové se radují z nových přírůstků vzácných nosorožců

Zdroj fotografie: Safari park Dvůr Králové

Chov nosorožců ve Dvoře Králové slaví další úspěchy. Podařilo se odchovat mládě vzácného nosorožce černého. S novým přírůstkem má nyní skupina černých nosorožců devatenáct jedinců, což je vůbec nejvíc v historii zahrady. V rámci projektu záchrany kriticky ohrožených nosorožců bílých jižních byla do Dvora převezena také samice z Francie.

Matkou nového přírůstku je dvanáctiletá samice Maisha, otcem samec Mweru. „Maisha přivedla na svět v minulosti bez problému dvě mláďata a vše proběhlo hladce i tentokrát. Sameček váží čtyřicet jedna kilo a je tak jedním z největších mláďat, jaké jsme tu kdy měli,“ řekl zoolog Jiří Hrubý. „Je to velmi silné a živé mládě. Stačila mu ani ne půl hodina a už se dokázalo poprvé postavit na všechny čtyři,“ dodal Hrubý. Mládě tráví dny zatím společně s matkou, která se o něj vzorně stará, ve vnitřní ubikaci. Ven spolu začnou chodit po Novém roce, pokud to počasí dovolí.

„Narozené mládě je už šestačtyřicátým nosorožcem černým, který u nás přišel na svět,“ řekl ředitel zoologické zahrady Přemysl Rabas. „I díky tomu, jak se nám v chovu tohoto druhu daří, můžeme tato kriticky ohrožená zvířata vracet zpátky do Afriky. Nyní se u nás na převoz do Rwandy připravuje pět jedinců,“ doplnil Rabas.

Kromě narozeného mláděte se ve dvorské zoo radují i z nové samice kriticky ohroženého nosorožce bílého jižního. Jabulina dorazila ze Zoo Montpellier, aby se připojila ke stávající skupině druhu – jednomu samci a dvěma samicím. Převoz do Dvora Králové jí byl doporučen koordinátorem chovu nosorožců bílých, ve Francii se jí totiž nepodařilo spojit se samcem a muselo dojít k výměně samic. „U nás máme se spojování nosorožců bohaté zkušenosti, proto jsme ji neměli důvod odmítnout. Pokusíme se ji postupně začlenit do stávající fungující skupiny,“ uvedl Jiří Hrubý.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.